Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cyril Höschl: Stres není jednoznačně negativní

Hlavním hostem letošního ročníku festivalu Academia film Olomouc byl známý psychiatr Cyril Höschl. Na slavnostním zahájení tu také získal Cenu za přínos polularizaci vědy. O ocenění nebo dobrém a špatném stresu povyprávěl také v rozhovoru Deníku.

28.4.2011 1
SDÍLEJ:

Psychiatr Cyril Höschl při startu festivalu AFO v OlomouciFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

NA jaké místo přijde ocenění, které jste získal na festilavu AFO v Olomouci?

Nesmírně si toho ocenění cením, protože jsem to nečekal. Přišlo to jaksi „zvenčí“, mimo obor, a o to cennější mi to připadá. Každá trofej je nějakým způsobem vzácná a zaslouží si pěkné místo. AFO cenu dám doma na polici ve své pracovně.

Než jste se dostal k psychiatrii, tak jste zvažoval i jiné obory. Co vás k ní nakonec přivedlo?

Na medicíně jsem patřil k těm, které víc bavila ta část medicíny, která popisuje děje, přesněji více mě zajímalo, jak něco funguje, než medicína, která popisuje stavy, tedy, jak něco vypadá. Osobně jsme měl vždycky blíže k fyziologii, biochemii a ke všemu, co mělo nějakou dynamiku. V té době jsem měl pocit, že by mě po promoci mohla zaujmout farmakologie nebo endokrinologie, obory, které se zabývají tím, jak to v organismu chodí. Protože endokrinologie je způsob přenášení informací prostřednictvím hormonů, tak jako je mezilidská komunikace přenášení informací pomocí slov.

Ovšem ani na interně, univerzální královně medicíny, nebylo nikde místo. Psal jsem dopisy na všechny strany , ale nikde nebyl zájem. Odvíjelo se to i od toho, že jsme nebyl členem SSM, což byl základ, který se vyžadoval k tomu, že člověk měl vylepšený pracovní a kádrový profil. Čirou náhodou jsem potom zjistil, že jsou dvě volná místa v Bohnicích na psychiatrii. Tam jsem chtěl původně zůstat rok a potom utéct, ale tento obor se mi tak zalíbil, že jsem zůstal.

Čím vás tedy tento obor přesvědčil?

Psychiatrie se ukázala jako nesmírně univerzální a umožňovala mi poznávat děje a souvislosti, a to od technické stránky věci až třeba po lingvistiku. Psychiatrie je mezi lékařskými obory jediným , který má takto široký rozptyl. Našel jsem v ní variace na témata, jež mě bavila už na škole, tedy psychoendokri­nologie a psychofarmakologie.

V roce 1982 jste obhájil kandidátskou práci v oboru endokrinologie na téma Některé endokrinní aspekty lithiové profylaxe. Mohl byste čtenářům toto téma přiblížit?

Jedna z nejdůležitějších a zároveň nejproblematič­tějších duševních poruch je bipolární deprese (bipolární porucha) , patologicky spojená s vysokou sebevražednos­tí a pracovní neschopností. Tahle porucha začala být zvladatelná zásluhou především Johna Cade, a to podáváním lithia jako tzv. profylaxe, kdy dáváte lék proto, „aby se nemoc nevracela“ . Po­dává se tedy i v období, kdy je člověk bez příznaků. A právě lithium bylo obrovskou výzvou, protože pokud pochopíme jeho mechanismy, tak zároveň pochopíme mechanismy nemoci. Dneska víme, že byla tato cesta nastoupená správným směrem. Já jsem tehdy zmapoval, jak užívání lithia ovlivňuje řízení štítné žlázy.

Mám pocit, že zmíněná deprese je v našich podmínkách jako nemoc pořád trochu podceňovaná.

V podstatě je to pravda, ale od té doby, co se v tomto oboru pohybuji, tak osvěta a nejširší povědomí, co to deprese je, udělala své a mluví se o ní mnohem více než třeba před třiceti lety. Tehdy zůstala řada pacientů neléčena a nikdo nepoznal, že šlo o nemoc. Je to koneckonců vidět i na statistikách. Protože obrovský nárůst výskytu deprese v ambulancích, praktických lékařů, v psychiatrických léčebnách není dán tím, že by té deprese takto významně přibývalo, ale je dán také tím, že zásluhou té osvěty je lépe rozpoznávána.

Mnohem více lidí totiž dnes ví, že by s příznaky deprese měli zajít k doktorovi. Nárůst je tak dán odnětím negativního punce, který psychiatrie má, a zlepšením přístupu k léčbě. Ostych k psychiatrii se zkrátka postupně odstraňuje, byť jenom v některých oblastech. U schizofrenie třeba dosud stigma trvá.

Ačkoli se slova jako psychiatrie a psychlogie užívají poměrně hodně, tak se občas zaměňují. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jsem vděčný za každou příležitost vysvětlit rozdíl mezi psychiatrií a psychologií, protože na to, že v médiích jsou pojmy často používané chybně, jsem už přecitlivělý a cítím zoufalou marnost ze snahy to někomu vysvětlit. Rozdíl mezi psychologií a psychiatrií dělá problém i lidem, kterým nedělá problém rozlišovat mezi botanikou a zemědělstvím nebo mezi biologií a veterinou a tak podobně. Taky nikdo neřekne, že naši biologové už zaseli pšenici, ale zaroveň se ve stejných novinách dočtete, že psychologové předepsali na schizofrenii nějaké léky, což prostě není možné. Rozdíl mezi těmito disciplínami je hluboký a je mnohem zásadnější než se na povrchu zdá.

Psychologie má svou tradici v humanitních disciplínách, ve filozofii, k psychologii často tíhli myslitelé typu Leibnize třeba. Dokladem toho může být i to, že se vyučuje na filozofických fakultách. Zajímá se o psychologii všedního dne, jak funguje naše mysl, naše prožívání, naše projevy, naše chování, mezilidské vzta­hy. Naproti tomu psychiatrie má svůj původ v medicíně, studuje se na lékařských fakultách. Je součástí medicíny s biologickým základem.

Rozdíly mezi nimi se ale potom začaly stírat.

To bylo počátkem dvacátého století, například zásluhou humanizace medicíny a přínosu humanitních věd do medicíny, mimo jiné také zásluhou Sigmunda Freuda a lékařů, kteří psychologické apekty medicíny zdůrazňovali. Psychiatr je odrůdou „dok­tora“, přede­pisuje léky, může znát zobrazovací metody, elek­trofyziologii, farmakologii, ale kromě toho nmůže znát psychoterapii a psychologii. Zatímco psycholog je mnohem kvalifikovanější v zázemí, jež dušezpytu poskytují humanitní vědy nebo i vědy o komunikaci případně matematika.

Co si myslíte, že podle vás nejvíce zatěžuje psychiku? Svět se prokazatelně zrychluje…

Duševní onemocnění pramení z mnoha různých oblastí příčin, tou jednou je nepochybně naše genetická vloha. Potom je to způsob, jakým žijeme a jsou to faktory jako vleklý a dlouhodobý stres. Je ale otázka, zda stresu přibývá nebo ubývá. Ona je tendence tvrdit, že zrychlené tempo, větší hustota lidí a industrializace vedou ke zvýšené hladině stresu, ale není to tak úplně jednoznačné.

My totiž nevíme, jestli ti, kteří trpěli ne přebytkem potravy, jako teď Evropa, ale permanentně hladem a byli odkázání na to, že jednou za sezonu uloví mamuta a pak se budou o tu kořist rvát se všemi, kdo o ni budou usilovat, tak jestli byli v menším stresu, než jsme dnes my. Je ale pravda, že zátěž a pocit, že nemám vliv na události jsou nejdůležitější faktory, jež sytí to, čemu říkáme stres.

Když je dlouhodobý a nemáme na něj vliv, tak je vysoce rizikovým faktorem pro rozvoj depresí. Jistě k tomu dopomáhá i zvýšená brutalizace médií, počítačové hry, ale je zase třeba říci, že se zároveň spouštějí mechanismy, které agresi zneškodňují. Globálně si nejsem jist, zda stresu či agre­sivity přibývá .

Existuje dobrý a špatný stres?

Stres není jednozančně negativní. Je negativní pouze tehdy, když je spojený s nemožností mít vliv na události a když je to tzv. distres, ten špatný a škodlivý. Zatím co eustres, to je ten pozitivní nebo i příjemný stres, který bychom v medicíně například mohli přirovnat ke zdravému pohybu. Také lidi nevarujeme před například běháním. Proto já říkám mějte stres, protože je to zdravé. Ale když běháte a venku je mínus dvacet a máte zápal plic, tak už nemůžeme říkat, že je to zdravé. Podobně je to i se stresem a vlivem na duševní zdraví.

28.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tunel dlouhý přibližně 1,2 kilometru by měl vést pod touto částí Bohumínské ulice. Ulevit má lokalitě od tranzitní dopravy a vrátit Slezské Ostravě historické centrum.
6

Ostrava chce předejít dopravnímu kolapsu. Postaví tunely

Jako rocková hvězda. Kajínek přilákal do Zlaté brány davy
15

Jako rocková hvězda. Kajínek přilákal do Zlaté brány davy

Na indexu. Americkému centru zdravotní péče prý zakázali slova jako věda či plod

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí kritice za to, že v rozpočtových plánech Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pro rok 2019 zakázala používat slova plod, transsexuál, zranitelný, nároky, rozmanitost, důkazy a věda.

Vracení dárků? Důležité je nenechat se prodejcem zastrašit, radí spotřebitelům

/ROZHOVOR/ Když radost pod stromečkem vystřídá zklamání z nevhodného dárku, vrací se lidé do obchodů. Chtějí zboží vyměnit, nebo reklamovat. Předčasné obavy z jednání s obchodníky podle Gerty Mazalové mít nemusí. „Reklamovat se dá všechno. Nejčastěji jsou to sice nefunkční či rozbité hračky, elektronika nebo oblečení, reklamovat lze ale i služby, třeba kadeřnické, nebo pohřeb. Spotřebitelé často mají nárok na vrácení peněz, usoudí ale, že jim to nestojí za námahu,“ říká předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů, které sídlí v Brně.

Do Jeruzaléma přijede americký viceprezident Pence, Fatah chystá demonstrace

Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse svolává na příští týden demonstrace u příležitosti toho, že Jeruzalém navštíví americký viceprezident Mike Pence. Fatah bude protestovat proti změně americké politiky, jež se projevila Trumpovým uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

AKTUALIZOVÁNO

Východní Filipíny zasáhla tropická bouře, 26 mrtvých

Tropická bouře Kai-Tak, která v sobotu zasáhla východní Filipíny, vyvolala povodeň a rozsáhlé půdní sesuvy, jimž padlo za oběť  26 lidí. Voda a bahno vyhnaly desítky tisíc lidí z jejich domovů. Bouře přerušila dodávky energie a způsobila i rozsáhlé sesuvy půdy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT