Proti se okamžitě postavily lékařské kapacity. Přípravek podle nich není dost účinný a bezpečný. „Efekt léčby není podložen důkazy,“ uvedla například předsedkyně České angiologické společnosti Debora Karetová. Námitky vznesly i pojišťovny. Vadilo jim, že by měly platit za něco, co možná vůbec nefunguje.

Ústav přesto žádosti výrobce vyhověl. Úhradu přípravku přiznal. A nejenom to. Rozhodl navíc, že pojišťovny za lék zaplatí skoro třikrát vyšší částku, než jakou doposud hradily za jiný a dávno prověřený lék na žíly Detralex. Tedy že dají 316 korun za každou krabičku.

MILIONOVÉ ČÁSTKY

Jenomže pak se do sporu vložilo ministerstvo zdravotnictví. To letos v lednu rozhodlo, že lék Osmigen úhradu nikdy dostat neměl. „Státní ústav pro kontrolu léčiv se v řízení dopustil pochybení,“ uvedla ředitelka odboru farmacie Alena Tomášková.

Pojišťovny, které za lék mezitím vydaly miliony, proto chtěly peníze vymáhat zpět. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna za něj totiž loni utratila více než 1,65 milionu korun. Uvedl to její mluvčí Oldřich Tichý. Proti rozhodnutí ústavu podala VZP odvolání, v němž uvedla, že „nebyly posouzeny žádné klinické studie, metaanalýzy ani doporučení postupy odborných společností, popř. jiné důkazy běžně vyžadované Ústavem."

Výňatek z odvolání VZP v kauze OsmigenZdroj: VZP

Podobnou sumu vydaly i zaměstnanecké pojišťovny. „Odborné komise proto případ vyhodnotí a doporučí další postup,“ řekl Deníku na začátku roku šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Jenomže teď už se pojišťovny k ničemu nemají. Důvod: škodu prý vyčíslit nelze. „Uhrazenou částku rozhodně nelze vydávat za škodu, kterou by VZP utrpěla. Pokud by pacientům nebyl v uvedené době hrazen Osmigen, platila by jim VZP jiné léky,“ vysvětlil nyní mluvčí největší pojišťovny Oldřich Tichý.

NEÚČINNÁ LÉČBA?

Podle lékárníků je ovšem na trhu jen jedna možná varianta, a to třikrát levnější Detralex. Krabička stojí pojišťovnu 182 korun.

Podle právníka Ondřeje Dostála navíc pojišťovny neměly Osmigen vůbec platit. „Pokud měly už od začátku pochybnosti o účincích daného léku, jak samy poukazovaly, neměly ho hradit. Povinností pojišťovny je totiž dělat průběžné revize a vyhodnocovat účinky léčby u konkrétního pacienta. Pokud se nějaký lék ukáže jako neúčinný, neměla by ho pojišťovna uhradit. Pojišťovny to dobře vědí. Už to udělaly i u velmi drahých léků,“ řekl Dostál.

Společnost Adamed Czech Republic, která Osmigen na trh uvádí, ale tvrdí, že předložila důkazů o účincích a bezpečnosti dost. Škoda prý naopak vznikla firmě – úředníci totiž rozhodovali o úhradě liknavě.