Už jste někdy přispěli na dobročinné účely? Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře Deníku, jistě jste si už všimli, že vám poslední dobou předkládáme příběhy lidí, jejichž životní situace není zrovna příznivá, a proto žádají o finanční pomoc ve sbírkách. A možná vám osud těchto lidí nebyl vůbec lhostejný, a proto jste už dokonce na některou ze sbírek přispěli.

Petra Wojaczková se stala obětí svého expřítele, který ji škrcením málem připravil o život
Rozešla se s ním, tak k Petře vnikl do bytu. Brutálně ji mlátil a skoro uškrtil

Dnes vám chceme za všechny vaše příspěvky poděkovat, a to nejen jménem redakce, ale i jménem samotného zakladatele platformy Donio, díky které se dostává pomoci těm, kteří se bez pomoci druhých neobejdou. I díky vám, pravidelným či občasným čtenářům Deníku, se totiž k září tohoto roku podařila vybrat neuvěřitelná částka, a to celá jedna miliarda korun. Kdo stojí za tím, že vůbec máte tu možnost do sbírek přispívat a někdy skutečně i zachraňovat životy?

David se narodil, aby konal dobro

Dnes devětadvacetiletý David Procházka se vždy věnoval dobročinným aktivitám, v mládí jezdil do dětských domovů a připravoval pro místní děti s dalšími lidmi různé programy a aktivity. Vždy ho ale trápilo, že nedokáže pomoci všem dětem v dětských domovech, na které se v danou chvíli zrovna nedostalo.

„Viděl jsem ty děti, které by s námi třeba také rády šly na fotbal nebo do zábavního parku a bylo mi líto, že nemohu vzít s sebou všechny. Proto jsem začal hledat způsob, jak propojit všechny ty, kteří pomoc potřebují, a to s těmi, kteří mohou pomoci. Z této touhy posléze vzniklo Donio," říká zakladatel platformy.

I přesto, že se některé sbírky na Donio vyberou během několika málo dní, jiné dokonce během několika hodin, chce jeho zakladatel posouvat dobročinnost ještě dál. A to nejen tím, že se jeho tým rozrostl i na Slovensko: „Díky naší platformě je vidět, že se lidé v Česku i na Slovensku umí navzájem podporovat, a jsme moc rádi, že jim tuto finanční pomoc usnadňujeme. Naším cílem je však nyní naučit dárce přispívat také pravidelně, a ne pouze jednorázově v době krize nebo když zrovna narazí na sbírku, která je osloví.“

Více se o platformě Donio rozpovídal její autor na DVTV:

Zdroj: Youtube

Pro koho je Donio určeno

Donio je tu pro všechny, kteří chtějí změnit svůj životní příběh, nebo chtějí pomoci někomu, jehož osud je v ohrožení. Svůj příběh může zveřejnit každý a požádat veřejnost o příspěvek, ať už se jedná o výdaje spojené s nákladnou léčbou, nebo nápad na podnikání.

„Náš provoz hradí dobrovolné příspěvky našich dárců, proto si nebereme žádné provize ani poplatky. Přispění na provoz Donio je zcela dobrovolné a je na každém z dárců, zda se rozhodne přispět či nikoliv,“ vysvětluje zakladatel platformy.

Jak jednoduché je založit sbírku, se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Stačí jen vyplnit formulář na donio.cz, napsat obsah sbírky a přiložit doklady k ověření totožnosti. Sbírku je publikována do 2 pracovních dnů od odeslání ke schválení. Seznam všech probíhajících sbírek můžete nalézt ZDE.

Sbírky na Donio jsou vždy transparentní

Také se vám občas stane, že jdete po ulici a do cesty vám vstoupí osoba, která vás žádá o příspěvek pro nemocné děti, nemohoucí důchodce či na další dobročinné sbírky? Cítíte, že vám osud lidí, o kterých hovoří, není úplně lhostejný, ale nevíte, jak zjistit, zda se nejedná o podvodníka? To vás u sbírek na Donio trápit nemusí, jelikož jsou maximálně transparentní a velmi důkladně kontrolované.

Milošovi v důsledku nehody velmi zesláblo celé tělo a přišel o zrak.
Při nehodě vyletěl Miloš z auta. Přišel o zrak a byl jak hadrová panenka

„Ověřování sbírek je skutečně velice podrobné. Před spuštěním vyhodnocujeme, zda žádost spadá do veřejné sbírky, kontrolujeme lékařské zprávy a jiné doklady, ověřujeme identitu zakladatele i příjemce, vyhodnocujeme cílovou částku pomocí cenových nabídek, ověřujeme vlastnictví účtu. V průběhu pak ověřujeme případné podezřelé platby a po ukončení sbírky kontrolujeme všechny účtenky a faktury, abychom se ujistili, že byly finance využity v souladu s účelem sbírky,“ popisuje poměrně složitý proces vedoucí marketingového oddělení Cristina-Carmen Baron.

Komu pomohli čtenáři Deníku

Vlaďka Exenberger
V předchozím roce jste pomohli například mladičké Vlaďce, která kvůli rakovině odjela na Sibiř za léčitelem, který měl být poslední možností v její léčbě. Lékaři jí totiž už nedávali naději. Na Sibiři ale uvízla s komplikacemi, a i díky vám se mohla dostat po několika týdnech utrpení domů, kde zemřela po boku svého milovaného manžela a rodiny. Během 20 dní na svou cestu zpět vybrala neuvěřitelné 3 miliony korun. Více si o jejím osudu můžete přečíst zde.

Margitka je mladá dívka, která díky zákeřné nemoci trpí ukrutnými bolestmi.
Nekonečné utrpení, hnijící břicho a trýznivé bolesti. Dívka dál bojuje o přežití

Johan a Florimon
Sedmnáctiletá dvojčata, která trpí vzácným nervosvalovým onemocněním, nemají lehký osud. Vědí, že na jejich nemoc neexistuje lék, a pokud se brzy nevyvine, jejich těla budou postupně slábnout. Díky dobrosrdečnosti lidí, mezi nimiž byli i někteří čtenáři Deníku, se chlapcům a jejich mamince podařilo vybrat téměř 1,2 milionu korun na zdravotní pomůcky a rehabilitace, které nejsou hrazeny státem. Sbírka je však již u konce. Více si o chlapcích můžete přečíst v tomto článku.

Tomáš s neštovicemi
Nedávno jste přispívali i sedmnáctiletému Tomášovi, kterému velmi krutým způsobem změnily život neštovice. Těsně před letními prázdninami odhalil nákazu a během pár dní se velice rychle ocitl v boji o vlastní mladý život. Aby mohl přežít, musely mu být amputovány obě dolní končetiny pod koleny a přestaly mu fungovat ledviny. I díky vám ve svém boji nepřestává a na svou léčbu vybral už téměř 1,5 milionu korun. Přispět mu můžete do 2. října 2023 ZDE. Více si o Tomášovi můžete přečíst v tomto článku.

Za všechny příspěvky a projevy soucitu osobně poděkoval i zakladatel platformy Donio David Procházka. „Rád bych poděkoval čtenářům Deníku, jelikož jsme i díky vám překonali úžasný milník, a to jednu miliardu vybraných korun na dobročinné sbírky a projekty,“ vyjádřil slova vděku.

Další cíl? Pravidelné příspěvky

Dalším krokem, jak pomáhat ještě efektivněji, je podle Davida Procházky naučit lidi, aby si nastavili trvalý příkaz a přispívali pravidelně. Síla totiž často netkví v jednorázové horentní sumě, ale právě v pravidelných příspěvcích, byť nižších.

David se po mozkové mrtvici začal prudce zlepšovat. Pak ale přišla další rána.
Další rána pro muže, který skončil v kómatu při pokládání koberce. Začíná znova

„Dlouhodobé sbírky pomáhají tam, kde zakladatel potřebuje právě pravidelné příspěvky. Aktuálně se třeba jedná o manžela a tatínka dvou malých dětí Mildu, který v důsledku vážné autonehody ochrnul a vyžaduje každodenní domácí péči. Ta je nejen velice náročná, ale i nákladná. Dárci mohou v takovýchto případech přispívat opakovaně a zajistit tak rodině prostředky na nejbližší potřebné zákroky,“ vysvětluje důležitost pravidelných příspěvků zakladatel Donio. U příspěvku proto existuje možnost Přispět pravidelně, díky které je celá dobročinnost ještě snazší.