Déjà vu začal zkoumat kvůli epilepsii. Vytvořil unikátní studii
Mám pocit, že tohle už se stalo. Větu, kterou často říkají lidé, když zažijí déjà vu. Fenoménem už viděného se přes tři roky zabývá brněnský profesor Milan Brázdil. Za svou práci v těchto dnech dostal od rektora Masarykovy univerzity cenu Johanna Gregora Mendela. „Déjà vu se přihodilo opakovaně i mně. Za život se s ním setká asi osmdesát procent lidí," popisuje své zkušenosti Brázdil.
Už dvacet let se věnuje klinické neurologii, z toho přes patnáct let výzkumu. Skončit ale mohl úplně jinde. „Když jsem byl na gymnáziu, uvažoval jsem o studiu architektury a archeologie. Dodnes mne tyto vědy přitahují," vypráví sedmačtyřicetiletý profesor.
Nyní patří ke špičce oboru. Za své vědecké práce už dostal řadu cen. Vedle Hennerovy ceny, cen Arnolda Picka, Jana Marka Marci a nejnovější Mendelovy také dvakrát obdržel ocenění České neurologické společnosti. „Mendelovy ceny si však zatím cením nejvíc. Je to pro mě intenzivní povzbuzení k další výzkumné práci," svěřuje se.
Brázdil dává své práci téměř veškerý čas. „Zbylý se pak snažím věnovat rodině. Na koníčky mi už mnoho času nezbývá," říká vědec.
Brázdil pracuje v brněnské nemocnici u svaté Anny. S déjà vu se často setkával u epileptických pacientů. „Poměrně často se vyskytuje v úvodu epileptického záchvatu," vysvětluje Brázdil. Zjistil, že se objeví, když je při záchvatu podrážděna část spánkového laloku mozku. Pak se začal zajímat o to, jestli u zdravých lidí déjà vu vzniká ve stejné oblasti.
Výsledkem je studie světového významu. „Nikdo zatím nedokázal přinést důkaz o tom, proč se déjà vu vyskytuje také u zdravých jedinců. Tato práce je celosvětově první, která poskytuje konkrétní důkazy získané moderní technikou," dodává.
JIŘÍ HANÁK
Autor: Redakce