Všechno prý začalo v době, kdy se nijak zdravý necítil. „Dostal jsem se k několika knihám o důležitosti pojídání tepelně neupravené stravy. Byl jsem v té době o několik desítek kilogramů těžší a začaly se u mě projevovat některé nemoci. Rozhodl jsem se proto dopřát svému organismu restart," popisuje Kunc začátek nového životního stylu.

Nejdřív držel třítýdenní půst, kdy pil jen čistou vodu. „Tím člověk své tělo dovede na základní čáru zdravého života a osvobodí ho od škodlivin, které se v něm nastřádaly," říká Kunc, který je přesvědčený o tom, že se dá půstem vyléčit i spousta velmi vážných onemocnění.

Pročištěním těla prý člověk uvolní ruce imunitnímu systému. „Od té doby se mi vyhýbají nemoci a také se cítím velmi svěže, zatímco dřív jsem býval velmi často unavený. Jako bych se narodil do úplně nového světa a můj život se obrátil k lepšímu," popisuje své pocity Kunc.

Po ukončení půstu pak začal jíst mnohem zdravěji. „I přesto jsem jedl jedno vařené jídlo denně, v zimě i dvě. V současné době jsem ale už přes rok pouze na syrové stravě," říká muž, který jí téměř výhradně jen ovoce a zeleninu.

Denně tak sní třicet banánů, asi sedm jablek a stejný počet pomerančů. „K tomu jeden velký salát, ve kterém je všechna možná zelenina, doplněná například ořechy a jedním syrovým vaječným žloutkem. Celá věc je založená na tom, že při tepelném zpracování jídla se zničí veškeré enzymy, které mají potravu rozložit. Každý ví, že se teplem ztrácí množství vitamínů nebo minerálů, ale o potřebných enzymech ví málokdo," podotýká Kunc.

Podle této filozofie se syrová strava v těle z velké části natráví vlastními enzymy. „Naopak po uvařeném jídle v těle nastane poplach a slinivka dostane povel, aby jídlo rozložila. Tím se zvětšuje a kvůli nadměrnému zatěžování s ní lidé začínají mít problémy v poměrně mladém věku," popisuje Kunc.

Komunita lidí, kteří žijí pouze ze syrové stravy, se podle něj rychle zvětšuje. „Ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, už dokonce vznikají první restaurace, připravující pokrmy pouze ze syrové stravy," připomíná muž.

Manželka a děti už si prý na jeho životosprávu zvykli. „Rodinu do praktikování své filozofie nenutím, snažím se jim ale alespoň například nakrájet k obědu zeleninu, ať k mají k tomu masu alespoň něco zdravého," směje se Kunc.

Jeho kniha s názvem Sedm podmínek pro zdraví, štíhlou postavu a spokojený život bez jo-jo efektu ale neřeší jen jídlo. „Hodně lidí, kteří se zabývají zdravým životním stylem, často naráží, protože řeší jen jídlo. Ale je potřeba se zabývat také dalšími věcmi, jako například častým pobytem na čerstvém vzduchu a slunci. Na sobě vidím, že co v knize popisuji, funguje," dodává Kunc.