„Zcela vyloučit sladkosti z dětského jídelníčku je nesmysl, protože pak mají děti zbytečně psychické trauma, že je jim něco zakázané, a to není smyslem zdravé výživy. Občas kvalitní sladkost v rozumné míře dítěti neublíží," řekla Urbanová, která se ve své lékařské praxi věnuje dětem s nadváhou a obezitou.

Připomněla, že ve sladkostech jsou bílý cukr, tuky a často i chemické přísady. V podstatě neobsahují žádné důležité látky, naopak vitamín B či hořčík se při trávení sladkostí vstřebává.

Kvalitní čokoláda

V „zátěžovém" prosinci by rodiče podle Urbanové měli dávat dětem hlavně ovoce, sladkosti pak jen jako zpestření. A měli by vynechat sladké nápoje. Z výživového hlediska udělají pro dítě víc, když koupí kvalitní čokolády, byť v menším množství, než když nakoupí zásoby levné čokolády, která nemá s kvalitní čokoládou mnoho společného.

Urbanová rodičům také radí, aby si při koupi pročetli na obalu údaje o složení. Neměli by kupovat cukrovinky s umělými aromatickými látkami, barvivy a zvýrazňovači chuti. Pro malé děti jsou ve větším množství nevhodné, mohou vyvolat vyrážky, alergie a hyperaktivitu.

Nebezpečí sladkostí spočívá také v tom, že když si jimi děti zaplní žaludek, odmítají běžnou stravu, která jim dodává látky důležité pro zdravý růst a vývoj. V první řadě by rodiče tedy měli dohlédnout, aby se dítě stravovalo zdravě. Pak mu občasná sladkost pro zpestření neublíží.