Autistů v České republice přibývá. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), zastupující asi 60 procent českých pojištěnců, v loňském roce hradila péči více než devíti tisícům svých klientů s diagnostikovanými poruchami autistického spektra. „Bylo to nejvíce za uplynulých let (v roce 2018 se jednalo o něco přes sedm tisíc lidí – pozn. red.). Autismus se týká téměř třikrát častěji chlapců než dívek,“ uvedla pro Deník mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová.

V Česku podle odborníků žije asi 1,5 až 2 procenta lidí s autismem a každý rok se rodí až dva tisíce dětí s ním. Jde o poruchu mentálního vývoje, v důsledku které děti i dospělí dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívají. „Vyšetření kvůli včasné diagnostice se provádí plošně při preventivní prohlídce v osmnácti měsících věku,“ nastínila Plívová.

„Ángela milujeme takového, jaký je. Se vším všudy,“ říká Barbora Chuecos v rozhovoru pro Deník:

Ernesto, Ángel a Barbora Chuecos
Autismus Ángela nebereme jako utrpení, patří k němu, říká matka Barbora Chuecos

Podle zakladatelky a primářky Neurorehabilitační kliniky AXON Jarmily Zipserové o tom, jaké dítě bude mít motoriku, myšlení a chování, rozhodují tři okamžiky, kdy je mozek extrémně citlivý na jakékoli choroby.

Jedná se o vývoj v děloze, porod a poporodní období. „Důsledkem poškození mozku je potom přetrvávání primitivních reflexů, ke kterým se často váže dyslexie, ADHD, autismus, Aspergerův syndrom nebo dysgrafie. V těžších případech už jde o mozkovou obrnu,“ nastínila loni.

Ángel s dobrovolnicí Barborou TurečkovouÁngel s dobrovolnicí Barborou TurečkovouZdroj: se svolením Barbory Chuecos

Terapeuti pracují s autistickými dětmi i pomocí moderních metod. Kupříkladu metoda ABA (aplikovaná behaviorální analýza) pochází ze Spojených států amerických. Spočívá v tom, že intenzivním cvičením se terapeuti snaží, aby děti nahradily nevhodné chování za vhodné. Tedy, aby se mechanicky naučily, jak se chovat třeba ve škole či v obchodě.

Metoda je součástí novely zákona o nelékařských zdravotních povoláních. Proto terapeuti mohou být vzděláváni a získat oprávnění dělat behaviorálního analytika. Zastánci terapie se snaží i o to, aby péči proplácely zdravotní pojišťovny.

Spory kolem pořadu

ABA se v roce 2021 dostala na přetřes kvůli sporům o jednom z dílů pořadu České televize Infiltrace – Obchod s nadějí, pojednávajícím o centru ABAway, kde s metodou pracují. Měl poukázat na údajně neetické chování terapeutů a zpochybnit jejich práci.

Proti odvysílání se postavili rodiče dětí, které tam jsou skrytou kamerou zachycené při terapiích. Na televizi se obrátili s předžalobní výzvou. Soud vydal předběžné opatření, že na obrazovce nesmí být vidět nezletilí. Televize proto pořad z vysílání stáhla a odvysílala digitálně upravený.

Paní Alena z Plzně sama vychovává Damiánka i jeho starší sestřičku. Deníku popsala, jak vypadá život s autistou:

Damián, malý autista z Plzně, s maminkou a sestrou
Život s autistou. Kéž by byl jednou jako seriálový Sheldon, přeje si maminka

Zároveň jej zpřístupnila veřejnosti v iVysílání. Rodiče se proti tomu ohradili a kritizovali i to, že pořad putoval po sítích a mailech, kde si každý mohl tváře dětí prohlížet. Tehdejší předseda Rady ČT Pavel Matocha reagoval, že televize zašla „daleko za hranice etiky“.

Kauzou se nedávno zabýval sněmovní mediální výbor. Za pořad se (na rozdíl od Rady ČT) postavila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Její předseda Václav Mencl řekl, že tváře dětí byly rozostřené. „Tvůrci mají právo poskytnout pohled na činnost centra a zasadit ho do širšího kontextu,“ podotkl.

Po rekonstrukci nově otevřená Speciální základní a mateřská škola V Zápolí v pražské Michli.
Dětí s autismem strmě přibývá. Kapacity speciálních škol už nestačí

Přítomní poslanci většinou uvedli, že pořad (který už v iVysílání není) neviděli a že používání skryté kamery má mít jasnější pravidla. Za pořad se postavil poslanec Jan Lacina (STAN), který řekl, že má k dispozici expertízu, podle níž byl v pořádku.

Rodiče dotčených dětí oponovali opačnými odbornými stanovisky. „Česká televize čeká na rozhodnutí soudu, zda a v jaké šíři došlo k porušení práv,“ řekl generální ředitel televize Jan Souček.