Jenomže s nízkou porodní váhou roste i počet miminek, která nakonec na světě nevydrží. Například z novorozenců, kteří vážili méně než kilogram, přežije sotva pětina.

„Jde totiž o velmi nezralé novorozence na hranici potratu,“ vysvětluje dětská neuroložka Alena Dernerová. Úmrtnost všech dětí do jednoho roku se meziročně zvedla z původních 3,5 promile na 3,7 promile.

Neblahé Mostecko

Nejhorší výsledky přitom vykazují lékaři na severu Čech. Třeba v Lounech se perinatální úmrtnost, při které dítě zemře ještě v těle matky nebo do jednoho týdne po porodu, vyhoupla dokonce na 13,5 promile. To je více než dvojnásobek celorepublikového průměru. Úmrtnost bezprostředně po narození je zase nejvyšší na Mostecku. Naopak nejméně miminek umírá na jihu Moravy.

Proč tomu tak je? „Pokud jde o nízkou porodní váhu a novorozeneckou úmrtnost obecně, tak tady hrají roli především vyšší počet umělých oplodnění a s tím související vícečetné porody – zhruba šedesát procent dvojčat totiž nedosahuje normální porodní váhy,“ říká Alena Dernerová. Druhým důvodem je podle ní vyšší průměrný věk matek. „Ženy nad pětatřicet let mají k předčasnému porodu mnohem vyšší sklony,“ doplňuje.

Nezdravý styl

Mrtvá maminka.

Za rozdíly mezi regiony pak lékařka vidí hlavně odlišnou skladbu obyvatelstva. „Úmrtnost je samozřejmě vyšší v místech, kde žijí spíše méně vzdělaní a hůře sociálně postavení lidé. Ženy tam často nechodí ke gynekologovi, kouří a pijí alkohol,“ uvádí Dernerová.

Podobně to vidí i předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák. „Problém je to komplexní. Vyšší úmrtnost bude mít v některých regionech na svědomí nejenom špinavé ovzduší, ale také fakt, že tam žije určitá skladba populace. Je tam více žen, které nedbají o prevenci a mají méně zdravý životní styl,“ zhodnotil data statistiků.

Současně ale podotkl, že přes všechny uvedené komplikace má Česko stále jedny z nejlepších výsledků na světě. „Máme velmi dobrou síť specializovaných center, ve kterých se rodí přes devadesát procent dětí z rizikových těhotenství,“ vysvětlil Dvořák.

Ženy v Česku přivedly v roce 2016 na svět celkem 113 083 dětí. Z toho 112 663 porodů nakonec dopadlo dobře – děti se narodily živé. Během prvního roku života zemřelo 1,7 dětí z tisíce narozených. Častěji šlo o chlapce. V kojeneckém věku pak tento svět opustilo 2,7 z tisíce narozených dětí.