Kdo má dnes službu na zalévání a kdo bude sklízet? Tak začíná den v Mateřské škole Masarykova v Hluboké nad Vltavou. Od jara do podzimu se děti střídají v péči o zahrádku. Bylinky slouží také k přípravě zdravých čajů, ale i na různé druhy zeleniny, které se uplatní při svačinách i obědech. Podle slov vedoucí učitelky a autorky projektu Dany Kostečkové je práce na zahrádce pro děti zábavou a zároveň odměnou. „Nejen, že děti pochopí, kde se bere jídlo, které dostávají na talíř, ale zároveň je to i nenásilná výchova. Ale hlavně, když si to samy vypěstují, daleko víc jim to chutná."

Potvrzují to i sami malí zahrádkáři, kteří se do role pěstitelů vžili s nadšením. Ne vždy zvládají práci jako profesionálové, ale fakt, že to, co ještě před několika dny zalévaly, mohou sníst, je baví. „Nejvíc se mi líbilo, když jsme to připravovali a malovali truhlíky a chutnají mi teď asi nejvíc rajčata," řekl pětiletý Matýsek Hantek. Kromě čerstvé zeleniny a bylinek už děti letos ochutnaly i vlastní špenát nebo sezonní dýňovou polévku.

Zahrádku děti získaly i díky podpoře Nadace ČEZ

Padesátitisícový příspěvek pokryl nákup zahradnických potřeb, truhlíků a sazenic. „Na první pohled je vidět, že tento projekt má smysl. Je úžasné vidět děti, které dobrovolně jedí zeleninu a bylinky. Z vlastních zkušeností vím, že to rozhodně není samozřejmost," zdůvodnil podporu za energetiky Petr Šuleř. Právě podpora zdravého životního stylu byla pro Nadaci ČEZ rozhodující.

Zahrádka tak uspěla v konkurenci stovek projektů. „Správní rada zohlednila právě to, že jde o kombinaci školství, životního prostředí i výuky. V dnešní době, kdy samotné pěstování zeleniny se pomalu vytrácí ze zahrad, je něco podobného velmi potřebné," řekl člen správní rady nadace ČEZ František Lust.

Kromě výsadby zahrádky podpořila Nadace ČEZ výsadbu stromů. Jen v letošním roce vzniklo díky ní šest nových alejí v jižních Čechách.