Tyto kroky jsou potřebné k tomu, abychom se zbavili škodlivých látek, které se různými způsoby do těla dostávají (stravou, z prostředí apod.), aby se nám navrátil elán a abychom dokázali zpomalit stárnutí organismu.

Pryč s toxiny

Skvělým pomocníkem na jarní očistu organismu je japonská sladkovodní řasa chlorella. Je jedinečným zdrojem esenciálních aminokyselin, chlorofylu, řady minerálů a vitamínů, nenasycených mastných kyselin, karotenoidů a nukleových kyselin.

„Chlorella pomáhá odstraňovat těžké kovy, chemické toxiny a další jedy z organismu. Regeneruje jaterní tkáň a pročišťuje krevní řečiště, podporuje kožní metabolismus, čistí trávicí ústrojí a obnovuje zdravou střevní mikroflóru.

Podílí se na tvorbě makrofágů (buněk, které pohlcují a likvidují cizorodé částice), a tím posiluje obranyschopnost organismu proti virovým onemocněním," vysvětluje MUDr. Pavel Šácha z portálu Prozdravi.cz.

Čistíme si střeva

V rámci jarní očisty bychom měli zkusit ulevit také našim přetěžovaným střevům. Začneme třeba u toho, že se nebudeme přejídat. Uvědomíme si dále, že volbou nesprávného jídelníčku můžeme omezovat aktivitu zdraví prospěšných bakterií, které sídlí ve střevech, a oslabovat tak svoji imunitu.

Proto bychom se měli snažit dodávat tělu dostatek vlákniny, probiotik a prebiotik, tedy látek, které podporují přirozený chod střev. Na našem talíři by neměly chybět jogurty a zakysané mléčné výrobky. Jejich přínos můžeme ještě podpořit doplňky stravy s obsahem probiotik a prebiotik, která jsou k dostání i v kombinaci s hlívou ústřičnou.

Potraviny s antioxidanty

Na našem jídelním stole nesmí chybět ani dostatečné množství fialového, modrého, červeného a žlutého ovoce, nejlépe v syrové formě. To samé platí i pro zeleninu.

„Zmíněné potraviny obsahují vitaminy A, B6, C, E, zinek a selen. Jedná se o takzvané antioxidanty, které neutralizují účinek volných radikálů, látek způsobujících stárnutí buněk a zhoršujících průběh různých onemocnění.

Během jarní očisty se zároveň snažte omezit vliv faktorů, které podporují vznik volných radikálů. Mezi tyto faktory patří například kouření, nadměrná psychická zátěž, UV záření nebo nezdravá životospráva," připomíná MUDr. Šácha.

Nejvyšší obsah antioxidantů mezi dosud prozkoumaným ovocem má bobulovité ovoce Maqui. Ačkoli nám možná tento termín zní příliš exoticky, v ČR je k dispozici registrovaný doplněk stravy s Maqui. Příznivě působí na imunitní systém, odplavuje z těla toxické látky, má antibakteriální vlastnosti a další příznivé účinky.

Co nám prospěje:

- Sladkovodní řasa chlorella

- Stop přejídání

- Dostatek probiotik, prebiotik a vlákniny

- Různobarevné ovoce a zelenina, které obsahují vitamíny, minerály a antioxidanty

- Případně potravinové doplňky

Renata Malá