Nad celostátním průměrem jsou tři ze čtyř moravských krajů - Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský. Naopak Jihomoravský kraj je spolu s Libereckým a Prahou mezi třemi kraji s nejmenším podílem diabetiků mezi pojištěnci největší zdravotní pojišťovny.

Nejčastěji jsou nemocní ve věku 75 až 79 let. VZP loni podle mluvčího Oldřicha Tichého na léčbu diabetiků vydala téměř 7,1 miliardy korun. Za posledních pět let částka stoupla o 17 procent. "Největší částka šla na léky na recept - přes 4,26 miliardy korun," uvedl Tichý. Asi 648 milionů stály další zdravotní pomůcky, více než dvě miliardy vykázaná zdravotní péče.

Dalších šest menších zdravotních pojišťoven sdružuje Svaz zdravotních pojišťoven. "Svazové zdravotní pojišťovny vydaly vloni na léčbu cukrovky téměř 3,7 miliardy korun. To je dva a půl krát víc než před deseti lety. Jednak výrazně přibylo nemocných, jednak se díky pokrokům v léčbě na jednoho pacienta vydá v průměru 11 500 korun a přes deseti lety to bylo 8000 korun," zhodnotil prezident svazu Ladislav Friedrich.

Diabetiků přibývá

Za posledních deset let přibylo 15 procent léčených diabetiků. Loni jich bylo téměř 930 tisíc. Další lidé o své diagnóze ještě nevědí. Pokud by počet diabetiků stoupal stejným tempem jako dosud, v roce 2035 bude nemocný každý desátý Čech. Asi 90 procent diabetiků má cukrovku druhého typu, která je z poloviny podmíněná geneticky a druhou polovinu tvoří nezdravý životní styl.

Diabetici si navíc neléčí jen příznaky přímo spojené s cukrovkou, ale častěji trpí také chronickými komplikacemi, jako jsou nemoci srdce a selhání ledvin. Riziko cévní mozkové příhody zvyšuje diabetes dvakrát až čtyřikrát, pětinásobně infarktu, srdečního selhání nebo ischemické choroby srdeční.