České pacienty, kterým selhávají ledviny, čeká změna: daleko větší část z nich dostane nový orgán. Všeobecná zdravotní pojišťovna si totiž spočítala, že ji jednorázová výměna ledvin vyjde levněji než zdlouhavé léčení na dialýze. Náklady na transplantaci se vrátí nejpozději do dvou let.

„Chodí nám spousta stížností pacientů, kteří skončili na dialýze, přestože mohli dostat novou ledvinu. Dialyzační střediska je zkrátka neposlala na vyšetření, které by možnost transplantace potvrdilo,“ řekl Petr Honěk, náměstek ředitele VZP.

Pojišťovna si proto podle něj udělala analýzu a ta podezření potvrdila. „Zjistili jsme, že hrdlo, kterým jsou pacienti z dialýzy propouštění dál na transplantaci, je skutečně příliš úzké,“ pokračoval Honěk. Kapacity transplantačních center v Česku jsou přitom podle něj nevyužité, problém není ani v nedostatku náhradních orgánů. V registru je jich kolem tří tisíc.

Pojišťovna proto mění strategii. Příští rok spouští pilotní projekt, v rámci kterého se bude snažit lékaře k většímu počtu transplantací motivovat. „Budeme bonifikovat všechna dialyzační střediska, která budou mít vyšší podíl vyšetření na možnost transplantace,“ uvedl Honěk. Dialyzovaný pacient totiž VZP stojí násobně víc – asi milion korun ročně. „Náklady na transplantace se nám proto vrátí nejpozději do dvou let,“ uzavřel náměstek.

Lékaři souhlasí. „Většina pacientů skutečně končí v některém ze 103 velkých dia᠆lyzačních center, na kterých jsou doživotně závislí. Místo toho by přitom mohli využívat mnohem levnějších a pohodlnější domácích břišních dialýz, nebo by mohli jít přímo na transplantaci,“ zhodnotil přednosta Kliniky nefrologie Transplantačního centra IKEM Ondřej Viklický.

Novou ledvinu podle něj dostane stále jen desetina vhodných adeptů. Transplantace by jim přitom mohla výrazně prodloužit život – nejméně o 10 až 15 let. Po této době se navíc může transplantace opakovat, zhruba patnáct procent všech transplantací ledvin je podle statistik právě opakovaných. Čekací doba na nový orgán je v průměru rok.

Chronicky poškozené ledviny má v Česku asi desetina populace. Polovina z nich přitom o svém problému neví. Na dialýze, při které lékaři čistí krev uměle, proto skončí doslova ze dne na den – po kolapsu.

Úmrtnost na selhání ledvin je navíc vysoká. Během léčby dialýzou zemře každoročně až dvacet procent pacientů. Česká nefrologická společnost proto navrhuje ještě jednu změnu: pacienti by se měli víc hlídat. Vyšetření moči, při kterém se dá poškození ledvin včas odhalit, by se mělo stát běžnou součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře.

500 pacientů ročně dostane novou ledvinu. je to nejčastěji transplantovaný orgán v Česku.

6800 lidí je v Česku léčeno hemodialýzou

(Zdroj: Koordinační středisko transplantací a Česká nefrologická společnost)