Podle primáře sokolovského dialyzačního střediska Jiřího Vlasáka má peritoneální dialýza výhody v tom, že si ji může pacient provádět sám a navíc se krev čistí průběžně. Pacient si průměrně třikrát za den zavede katétrem do břišní dutiny speciální roztok, který na sebe naváže škodlivé látky. Roztok pak zase z břicha vypustí.

V sokolovské nemocnici se katétr zavádí laparoskopickou metodou, tedy s minimálním zásahem do těla. "Od loňského dubna jsme provedli už 14 zákroků. U žádného z nich se nevyskytly komplikace," uvedl Vlasák.

Dosud museli pacienti dojíždět na kliniky, což bylo organizačně komplikované, nebo se zákrok prováděl ambulantně, takzvaně naslepo.

V Británii má dialýzu doma polovina pacientů


Laparoskopické zavedení katétru umožňuje dosáhnout lepších výsledků. Pacienti s poruchou funkce ledvin mají v současné době tři možnosti léčby,
transplantaci, dojíždění několikrát týdně na umělou ledvinu do dialyzačního střediska nebo peritoneální dialýzu. Ta je v České republice zatím využívána relativně málo, jen asi u sedmi procent pacientů. Například v Británii je to okolo 50 procent pacientů.

Sokolovské dialyzační středisko má nyní po navázání spolupráce se sokolovskou nemocnicí asi deset procent takových pacientů. Podle Vlasáka by se ale podíl pacientů s peritoneální dialýzou mohl dostat na asi 20 procent.

"Samotný zákrok není komplikovaný a pobyt v nemocnici trvá tři dny. První den pacienta připravíme, druhý den odoperujeme a třetí den ráno jde domů," uvedl Stowasser.

Peritoneální dialýza je vhodná zejména pro mladší pacienty, kteří mohou například i nadále chodit do zaměstnání. Naopak není vhodná pro pacienty, kteří prodělali operace břišní dutiny, mají nádory v břiše nebo trpí záněty. Dokonalá sterilita je totiž nezbytností pro správnou funkčnost peritoneální dialýzy.