Podle BBC přišel chlapeček na svět v úterý a vážil 2,9 kilogramů. Matka i dítě se cítí dobře. Lékaři jsou nadšení a doufají, že tento úspěch, který se trvale zapíše do historie medicíny, může v budoucnu pomoci mnohým párům překonat problém s neplodností. 

Průkopnická metoda byla použita u 32leté ženy z Řecka, u které selhaly už čtyři pokusy o mimotělní oplodnění IVF.

Pro experiment se použilo vajíčko matky dítěte, spermie jeho otce a další vajíčko dárkyně. Metoda byla vyvinuta, aby pomohla rodinám postiženým smrtelnými mitochondriálními chorobami, které přecházejí z matky na dítě.

Mitochondriální poruchy, které patří mezi metabolická onemocnění, jsou pro své závažné klinické projevy a progredující charakter onemocnění s nepříznivou prognózou závažným zdravotnickým problémem. Mezi mitochondriální poruchy patří všechna onemocnění, při kterých dochází k nedostatečné tvorbě energetických zdrojů v oblasti dýchacího řetězce, ATP syntázy, pyruvátdehydrogenázy, Krebsova cyklu nebo ß-oxidace mastných kyselin. V užším smyslu slova se onemocnění označuje pojmem „mitochondriální encefalomyopatie“.
ZDROJ: ZdravíEuro

"Můžeme s hrdostí oznámit, že úsilí vědců bylo úspěšné a že ženy, kterým opakovaně selhala medota in vitro, nebo mají vzácné mitochondriální onemocnění, mají nyní šanci porodit zdravé děti," řekl doktor Panagiotis Psathas, vedoucí aténského institutu života.

Výzkum má i odpůrce

Řečtí lékaři spolupracovali s kolegy ze Španělska. Oznámili také, že novou metodu vyzkouší na 24 dalších ženách. Osm embryí je již připraveno k implantaci.

Je tu však i druhá strana mince. Ne všichni odborníci sdílí z tohoto projektu stejné nadšení. Tom Child z Oxfordské univerzity varoval, že "rizika spojená s touto metodou zatím nejsou zcela známá".