„Nemohoucí se tak dostávají do svízelné situace. Leží na posteli často dehydrovaní a neschopní se ani převrátit na druhý bok,“ popisuje častý problém v českých nemocnicích předseda Národní rady se zdravotním postižením Václav Krása.

Ministerstvu zdravotnictví proto navrhuje revoluční řešení: špitály by se měly pečovatelům otevřít. „Ošetřovatelé, které si nemohoucí člověk platí ze svého příspěvku na péči, by měli mít právo docházet za svým klientem i do nemocnice,“ říká Krása. 

 Podobně už to podle něj funguje v některých západoevropských zemích. „Spočítali si tam totiž, že zabijí dvě mouchy jednou ranou: nejenom že má nemohoucí k ruce svého pečovatele, kterého si stejně celou dobu platí, ale ještě se uleví přepracovaným sestřičkám. Těch se dnes nikde pořádně nedostává,“ vysvětluje Krása.

Lékařská komora je proti

Vedení resortu zdravotnictví vůbec není proti. Naopak. Nápad se mu líbí. „Podpoříme to,“ řekl ministerský náměstek Roman Prymula. 

Pečovatelé by podle něj mohli do nemocnic docházet třeba v podobném režimu jako dobrovolníci. Ty už dnes některé nemocnice mají. Dobrovolníci v nich pomáhají právě s činnostmi, na které nemá běžný personál čas – třeba s převlékáním nemohoucích pacientů. 

Naopak lékařská komora z návrhu nadšená není. „Byl bych radši, kdyby ministerstvo přisypalo peníze na stálý personál v nemocnicích. Měly by tam pracovat spíš profesionální ošetřovatelky,“ řekl mluvčí Michal Sojka.