Vysoké hodnoty CRP ukazují bakteriální zánět, který se léčí antibiotiky. Nízké hodnoty potvrzují virovou infekci, na ni antibiotika nezabírají. "Všichni známe situaci, kdy nás, naše děti nebo naše milé začne bolet v krku a uvažujeme, co jim je a jak je to závažné, zda jít k lékaři hned, nebo později. Ještě víc je to vidět o víkendu, kdy hrozí pohotovost. V tom může CRP test velmi pomoci," řekl člen výboru Purkyňovy společnosti všeobecného lékařství Cyril Mucha.

C-reaktivní protein je bílkovina, která se vylučuje v organismu při větším zánětu, ten bývá bakteriálního původu. Jasné zvýšení se projeví za šest až osm hodin od počátku potíží. Lékařům pomáhá test v diagnóze už deset let. Lidem, kteří dbají o své zdraví a nechtějí vysedávat v čekárně, či rodičům malých dětí pomáhá při rozhodování, zda se vydat k lékaři pro antibiotika, nebo zalehnout do postele a vypotit se.

"Běžný virový zánět nosohltanu a čehokoli jiného patří do postele, potit se, vitamíny a podobně, člověk může zůstat doma, nemusí chodit k doktorovi a trávit čas v čekárně, kde může chytit ještě něco jiného," připomněl Mucha. Při vysokých hodnotách CRP se podle něj určitě vyplatí k doktorovi zajít. Je nutno ho navštívit i v případě, že potíže do 48 hodin po zahájení samoléčby neustupují.

Pokud první test vyšel negativně, a člověku je stále hůř, radí Mucha udělat zhruba za tři hodiny test znovu. Hladina CRP totiž při bakteriálním zánětu velmi rychle stoupá, druhý test tak může ukázat, že opravdu je nutné nasadit antibiotika.