Ročně v Česku zabije rakovina tlustého střeva a konečníku 3500 lidí, rakovina slinivky další zhruba dva tisíce. Víc zemře jen na rakovinu plic.

Pojišťovny adresně zvou na vyšetření k prevenci rakoviny prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku, ročně to stojí asi 60 milionů korun. "Časný záchyt je pro nás významně levnější než třeba léčba čtvrtého stadia rakoviny, kde je nutná i biologická léčba, která stojí statisíce nebo miliony korun ročně," řekl Petr Honěk, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která platí péči asi 60 procent obyvatel ČR.

Zelenina. Ilustrační foto.
Čechům nechutná zelenina a ovoce. V Evropě patříme k nejhorším

Podle Martina Borlíka z České gastroenterologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně je ale problém s kapacitami pracovišť a dostatečným počtem úhrad výkonů pojišťovnami. Od 50 let mají lidé nárok na vyšetření krvácení do stolice, od 55 let na takzvanou kolonoskopii, tedy vyšetření tlustého střeva zavedením kamery.

Odborníci, kteří se dnes sešli na konferenci k prevenci rakoviny trávicího traktu, se shodují, že v léčbě pomocí chirurgických zákroků a chemoterapie jsou lékaři v Evropě poměrně úspěšní. "Míjíme ale rakovinu v časných stádiích. Hlavní cíl je prevence vzniku rakoviny a její odhalení v časném stádiu," uvedl Thierry Ponchon z odborné společnosti United European Gastroenterology. V Česku se v tomto stavu odhalí necelá polovina případů.

Ilustrační foto
Lidé mají nárok na více preventivních vyšetření

Podle současných odhadů rakovina ročně zabije 265 z každých 100.000 obyvatel Evropské unie ročně. Podle vedoucí české kanceláře Světové zdravotnické organizace WHO Aleny Šteflové se očekává, že se 67 procent populace nad 65 let potká s nějakým typem nádoru. Doporučením WHO je větší vtažení praktických lékařů do prevence a posílení odpovědnosti pacientů.

Na primární prevenci nemocí, kterou pacientům poskytují praktičtí lékaři, jde v Česku asi půl procenta nákladů na zdravotnictví. Příjmy systému veřejného zdravotního pojištění jsou letos plánovány na 276,59 miliardy korun. Na prevenci by tak šlo asi 1,38 miliardy korun.

Ilustrační snímek
Kupujete diskontní potraviny? Očekávejte diskontní zdraví, tvrdí onkolog