Pravidelně doplňovat tekutiny je podle ústavního nutričního lékaře z Oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice Motol Praha a předsedy Společnosti pro výživu Petra Tláskala důležité. Lidem, kteří ve vlastním zájmu mají pitný režim dodržovat, to ale může zkomplikovat vysoká daň z přidané hodnoty. „Přitom se často jedná například o seniory, kteří potřebují minerální vody ve svém pitném režimu včetně výtěžků z léčivých zdrojů,“ zmínil Tláskal.
Bez kojeneckých vod se zase těžko obejdou rodiny s malými dětmi. „Navíc ne vždy a všude mají lidé přístup k pitné vodě, balená voda se musí používat i v mnoha rekreačních sídlech,“ doplnil expert. Odborníci také upozorňují, že nedostatek tekutin snižuje celkovou fyzickou i duševní výkonnost, může způsobovat únavu, bolesti hlavy nebo kloubů.
Nebezpečná je i dehydratace. „V horkých letních dnech se více potíme a ztrácíme tím i minerální látky, které je třeba doplnit,“ zdůraznil odborník AquaLife Institutu na výživu Pavel Suchánek. Nedostatečný přísun tekutin může podle něj způsobit otoky či zvýšit krevní tlak.
Jelikož se specializuje na sportovní výživu, upozornil, že při sportu dochází v kombinaci tepla a zátěže k rychlejším ztrátám vody i minerálních látek. „A to především rychlejším dýcháním (voda) a pocením (minerální látky, voda),“ dodal.
Vyjednávání kompromisů
Zařazení minerální, přírodní a kojenecké vody do vyšší sazby DPH kritizuje i sněmovní opozice. „Víno je bez daně (jedná se o nulovou spotřební daň – pozn. red.), kojenecká voda s plnou palbou,“ uvedl kupříkladu v jednom ze svých videí předseda ANO Andrej Babiš.
Zatím visí otazník nad tím, zda to tak zůstane. Politici vládní koalice vyjednávají finální podobu úsporného balíčku, který je v Poslanecké sněmovně. Plánují předložit komplexní pozměňovací návrh s domluvenými kompromisy. Chtějí najít shodu i se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců.
Původně předložený návrh počítá s tím, že ve dvanáctiprocentní sazbě DPH je z vod při prodeji pouze kohoutková, pokud není ochucena kupříkladu přidaným ovocem, šťávou nebo sirupem.
O to, aby kojenecká, minerální a léčivá voda byla ve dvanácti a nikoli jednadvacetiprocentní dani z přidané hodnoty, usilují z koaličních stran především Piráti. „Tato připomínka je pro nás zásadní, hodně na ni tlačíme a věříme proto, že ji prosadíme. Naše snaha souvisí s dlouhodobou podporou konzumace zdravějších neslazených nápojů, a to nejen u dětí,“ vzkázala Deníku místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.
Politici původně zamýšleli, že se do vyššího DPH dostanou jen slazené vody způsobující cukrovku a obezitu, nikoli i ty zdraví prospěšné. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ale zařazení všech vod kromě kohoutkové odůvodňoval tím, že je jednodušší mít nápoje v jedné sazbě.
Závěr vyjednávání by měl být znám v příštích dnech.