Drastické léto. Dětských úrazů výrazně přibývá
Letní prázdniny pravidelně bývají obdobím, kdy přibývá dětských úrazů. Varují před tím odborníci i pojišťovny. Důvodem je nejenom to, že mají více času na hry s kamarády, ale také jejich menší opatrnost.
Z propočtů ministerstva zdravotnictví, které má Deník k dispozici, vyplývá, že v posledních pěti letech bylo nejvíce dětských úrazů v srpnu, průměrně 3235. Třítisícová hranice pak byla překročena i v dalších letních měsících, tedy květnu, červnu a červenci.
Rizikoví kluci
V počtu dětských úmrtí pak jednoznačně vedou červenec a srpen. „Z posledních let se zdá, že rizikové je i září, a to především z pohledu dopravních nehod,“ konstatuje mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.
Rizikovost letních měsíců potvrzuje i VZP a komerční pojišťovny vyplácející za úrazy odškodnění. „Například v červenci 2018 jsme evidovali 636 úrazů, o měsíc dříve to bylo 191 úrazů a loni v květnu pak 216 úrazů,“ říká Elenka Mazurová z České průmyslové zdravotní pojišťovny.
U pojišťovny Generali je pak každoroční nárůst v letních měsících kolem dvaceti až třiceti procent. „Je to dané zejména tím, že děti jsou během letních měsíců samozřejmě více aktivní, tráví víc času venku a jsou vystavené různým pokušením – ať už jde o sport, hry, atrakce, ale i pohyb v přírodě,“ dodává mluvčí firmy Jan Marek.
Česká pojišťovna pak hlásí pravidelný každoroční desetiprocentní nárůst. „Zhruba v šedesáti procentech případů jde o chlapce,“ říká její mluvčí Ivana Buriánková. „Nejvíce řešíme úrazy dětí ve věku od dvanácti do čtrnácti let,“ říká Buriánková. U takto starých dětí představují nejtypičtější zranění chirurgicky ošetřené rány, podvrtnuté kotníky či poranění prstů na ruce. „Naopak nejméně často se pak kolegové setkávají s úrazy dětí mladších tří let,“ dodává. Zde jde obvykle opět o ošetřené chirurgické rány, objevují se však také pohmožděniny obličeje či popáleniny kůže.
Pozor na trampolíny
„Počet úrazů má stoupající tendenci s narůstajícím věkem dítěte. Starší děti jsou totiž často bez rodičovského dozoru a od určitého věku na rodičovské rady příliš nedají,“ říká Václav Bálek z pojišťovny Allianz.
K úrazům často dochází třeba při jízdě na kole, skateboardu, bruslích či při dovádění na trampolíně. Podle Mazurové mohou rodiče eliminovat riziko vzniku úrazů u menších dětí tím, že je nenechají bez dozoru. U starších dětí by pak měli trvat na používání ochranných přileb, chráničů loktů, kolen či zápěstí.