Že jste je dodnes jen vydlabávali a nechávali vnoučata nebo sousedovy děti vyřezávat do oranžových hlav křivé zuby a děsivé oči, zatímco dužina a semínka obvykle končila na kompostu? V tom případě jste se ochudili o bohatý zdroj vitaminů, stopových prvků, nenasycených mastných kyselin a rostlinných bílkovin.

Dýně byste do svého jídelníčku měli zařadit hned z několika důvodů. Jelikož obsahují velké množství vody a vlákniny, působí příznivě na zažívání. Vynikající dýňovou polévku, koláč, kompot nebo některý z dalších dýňových receptů zařaďte do rodinného jídelníčku také v případě, že vás nebo vaše blízké trápí diabetes.

Oranžové dužiny obsahují velmi málo kalorií, využijete je tedy nejen při diabetické, ale i redukční dietě nebo při zvýšené hladině cholesterolu.

Semínky, jež jsou výživově hodnotnější, můžete nahradit obvyklé chroupání bramborových lupínků u televize. Zelenina má příznivý vliv při onemocnění srdce, oceníte ji při problémy s močovými cestami a prostatou. Zároveň prospívá i pokožce.

BARBORA VANÍČKOVÁ