Tento úřad chce firmám od příštího roku umožnit, aby mohly dodatečně údaje o nemocných pracovnících přes počítač kontrolovat. Vyplývá to z informací, které po jednání v centrále ČSSZ dnes novinářům poskytli premiér Andrej Babiš, ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (oba ANO) a zastupující ředitel správy Pavel Krejčí.

Elektronické neschopenky se měly podle zákona v Česku využívat od ledna příštího roku. Lékaři je měli vystavit a odeslat přes počítač. Údaje o pracovní neschopnosti zaměstnance by okamžitě mohl vidět jeho zaměstnavatel. Nemocní by nemuseli tiskopisy nosit do práce a mohli se jít rovnou léčit. Doklady by také hned měla ČSSZ.

Podle nynějšího vedení ministerstva práce je projekt nepřipravený a nedá se do konce roku stihnout. Resort navrhuje e-neschopenky ze zákona vyškrtnout a do roku 2021 vytvořit úplně novou úpravu. Vláda o osudu elektronických neschopenek začala jednat ve středu, rozhodnutí o týden odložila.

Poslanci Pirátů dnes vedení resortu za zastavení projektu opakovaně kritizovali. Podle nich svým postupem postupující přípravy ochromilo. Němcová argumentuje tím, že e-neschopenky se dostaly loni do zákona až při projednávání ve Sněmovně. Znovu dnes řekla, že projekt byl špatně připraven a jeho zastavení je i podle výsledků auditů správné.

Podle Pirátů řada nedostatků, které Němcová projektu vytýká, vznikla právě kvůli obstrukcím jejího týmu. "Je to buďto účelovka, anebo nekompetentní management," uvedl k postupu nynějšího vedení resortu předseda sněmovního podvýboru pro informační technologie Lukáš Kolářík. Podle místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Olgy Richterové (oba Piráti) se ministryně v demisi soustředila spíš na personální změny, ne na dodržení časového plánu příprav.

Babiš po jednání v centrále ČSSZ řekl, že od ledna příštího roku budou moci lékaři elektronicky posílat dva z pěti tiskopisů k pracovní neschopnosti. Využít se má i registr zdravotníků. Zaměstnavatelé a zaměstnanci se do systému připojí později.

Doktoři ale už mohou dvě části neschopenky přes počítač posílat od roku 2010. Vyplňovat mohou i hlášení ošetřujícího lékaře. Dosud to dělá 1078 lékařů. Podle údajů ČSSZ každý rok přibývá neschopenkových formulářů, které doktoři elektronicky posílají. V roce 2015 jich bylo 56.000 a loni 117.000.

Zatím není jasné, odkdy by e-neschopenky měly být pro lékaře povinné. Němcová míní, že by doktoři měli mít povinnost vystavovat je dřív než za několik let, a to kvůli zamýšlenému zrušení karenční doby. Po zavedení elektronických neschopenek volají zaměstnavatelé. Chtějí díky tomu mít lepší kontrolu nad nemocnými zaměstnanci. ČSSZ jim chce od příštího roku údaje o stonání pracovníků přes svůj portál zpřístupnit. Přihlásit se firmy budou moci přes datovou schránku. Pokud ale lékař nepošle neschopenku elektronicky, data zaměstnavatelé uvidí až poté, co je ČSSZ dostane poštou.