Začalo to hned po škole. Nastoupila jsem jako sekretářka do kanceláře jedné velké stavební firmy. Práce mě bavila, ochotně jsem zaskakovala za kdekoho, dělala přesčasy, vypomáhala v jiných odděleních. Po nocích jsem si dodělávala kvalifikaci a o víkendech jezdila na kurzy. Těšilo mě, jak mě šéf chválí.

Už po roce jsem se dočkala povýšení a začala jsem pracovat v odbytu. Po několika letech jsem se vypracovala na šéfovou celého oddělení. S tím ovšem přibylo zodpovědnosti, práci jsem si brala domů, dělala po nocích. Když jsem si už musela vybrat dovolenou, stejně jsem si s sebou vzala notebook. Na Kypru u moře na lehátku jsem pak místo plavání neustále řešila pracovní maily.

Bolest hlavy i svalů 

Časem jsem ale začala být hodně unavená, bolela mě hlava i svaly a klouby, ale příliš jsem tomu nevěnovala pozornost. Dostali jsme zrovna velkou zakázku, takže každá ruka byla v práci dobrá. Navíc jsem byla pyšná, že já přeci nejsem nikdy nemocná. Pak se mi objevovaly pod nehty takové červené tečky, které sice zmizely, ale za čas se objevily znovu. I oči jsem měla zarudlé.

Informace o endokarditidě
* Infekční endokarditida je zánět vnitřního povrchu srdce neboli endokardu, který je způsoben mikroorganismy.

* I přes vyspělou lékařskou péči končí smrtí pacienta až ve 30 procentech případů.

* Velké procento nemocných skončí s trvalými následky nebo prodělá nemoc znovu.

* Riziko hrozí hlavně lidem s onemocněním srdce, pacientům na dialýze, ale také narkomanům.

* Mezi příznaky patří horečka, dušnost, krvácení do očních spojivek nebo do lůžek nehtů, změna barvy moče nebo zhoršení zraku.

* Výskyt endokarditidy v posledních letech stoupá. Ročně v Česku onemocní přibližně pět lidí na sto tisíc obyvatel. Nad 70 let je to téměř patnáct lidí na sto tisíc. Dvakrát častěji postihuje muže. 

Až jednou jsem prostě nevstala z postele. Měla jsem horečku, skoro 40 °C, na sobě tři deky, a stejně mnou vibrovala zimnice. Zachránila mě kolegyně, které bylo divné, že neberu telefon a vypravila se za mnou domů. S vypětím posledních sil jsem jí otevřela dveře a zhroutila se na prahu.

Ihned zavolala záchranku, která mě odvezla do nemocnice. To už si vůbec nepamatuji, probudila jsem se až na posteli. Dostávala jsem pravidelně antibiotika, léky na srážení horečky a výživu do žíly.

Podezření na onemocnění srdce

Lékař měl podezření na onemocnění srdce. Ještě jsem se smála, že mám srdce jako zvon. Když mi ale udělali všechna vyšetření – ultrazvuk, jícnové echo a krevní testy, smích mě přešel. Verdikt zněl zánět srdečního svalu – infekční endokarditida, její akutní forma. Jde o zánět endokardu, tedy vnitřní výstelky srdečního svalu a srdečních chlopní, který je způsoben mikroorganismy (nejčastěji viry, bakteriemi).

Prý jsem měla štěstí, pokud se pacient nedostane do nemocnice včas, končívá to i smrtí. Umírá prý 20 až 30 procent případů. Nemocným začne selhávat srdce, ale i mozek a další orgány, dochází k otravě krve. Z nemocnice mě propustili po měsíci a doma jsem si poležela ještě skoro čtrnáct dní. Antibiotika zabrala, takže jsem nemusela na plastiku srdeční chlopně, kterou mě lékař strašil.

Teď už se nikam neženu. Změnila jsem zaměstnání, našla jsem si mnohem klidnější práci, nedělám přesčasy, nepracuji o víkendu. Vrátila jsem se také časem k orientačnímu běhu, který jsem dělala v mládí, a najednou jsem zjistila, kolik skvělých kamarádů kolem sebe mám. A má hvězdná kariéra? Už o ni nestojím. Zdraví je mnohem důležitější.

Doporučení praktické lékařky Miluše Vostradovské
Paní Hedvika v rámci svého zapálení pro práci jistě přecházela nachlazení, virózy a možná i bakteriální onemocnění dýchacích cest, které nejčastěji předchází zánětům srdečního svalu. Nedbala na to, že každý, byť i mladý organismus, musí odpočívat – jak po stránce fyzické (sportování), tak i psychické (návštěvy divadel, kin apod).

Také spánek je doporučován v rozmezí 6–10 hodin. Jednalo se o akutní onemocnění – takže preventivní prohlídka by v tomto směru nedokázala předejít onemocnění. Z popisu případu je také evidentní, že paní Hedvika by brzo „dorazila“ i do syndromu vyhoření či jiného onemocnění fyzické povahy.

Recepty chytře a zdravě

Plněná rajčata a papriky
Tradiční řecký recept na plněnou zeleninu, který najdete v každém menu. Tento jednoduchý recept si zvládnete připravit i vy, navíc je velmi chutný a zdravý.

* Čtyři rajčata a čtyři papriky omyjte a odkrojte jim vršky jako víčka, která si schovejte na později. Z paprik odstraňte lžící semínka a z rajčat opatrně vydlabejte dužinu. Snažte se je nepoškodit, aby nevytekla šťáva. Připravenou zeleninu dejte na pekáč a zevnitř ji osolte a opepřete.

* Mezi zeleninu rozprostřete šest brambor, které nakrájíte na kousky.

* Dužinu z rajčat dejte do mixéru, poté do něj vložte dvě najemno nakrájené cibule, 2–3 stroužky česneku a lehce promixujte, aby ve směsi zůstaly kousky. Směs přelijte na pánev, přidejte do ní sůl, pepř, petržel, bazalku, majoránku, rajčatovou omáčku a 1 šálek rýže. Zalijte olivovým olejem a nechte osmahnout. Pokud máte rádi houby či oříšky, přidejte do směsi například žampiony nebo piniové oříšky. Můžete ve směsi podusit i trochu mletého masa.

* Směs plňte lžící do připravených rajčat a paprik asi do dvou třetin. Přiklopte uschovanými „víčky“ (pokud je potřeba, upevněte je párátky). Zeleninu zakapejte olivovým olejem, přidejte ještě trochu soli a čerstvě mletého pepře.

* Podlijte vodou a pečte v troubě rozehřáté na 180 °C, dokud rýže a brambory nezměknou a zelenina nebude pěkně opečená (přibližně 35 minut). Během pečení můžete podlévat vodou podle potřeby. Pokud by se zelenina pekla příliš rychle, můžete ji přikrýt alobalem.

* Před servírováním ještě posypejte papriky i rajčata nadrobeným sýrem feta.

Tipy pro zdravé srdce
Že je pro zdraví srdce zásadní pravidelný pohyb, o tom dnes už nikdo nepochybuje. Podle odborníků je ale stejně tak důležitý čas strávený sezením. Pokud jste totiž v poloze vsedě příliš dlouho, riskujete tím srdeční onemocnění nezávisle na tom, jestli si pak jdete zacvičit. Pokud vám cvičení nic neříká, zkuste se více hýbat i u aktivit, které děláte automaticky, aniž by vás napadlo, že i takový pohyb se počítá!

Snažíte se vyhýbat domácím pracím, jak jen to jde? Tak to děláte chybu! I obyčejné vysávání nebo vytírání je přesně ten pohyb, který vaše srdce nakopne, a přitom u toho nemusíte vypustit duši jako v posilovně.

Bydlíte v paneláku nebo v domě se schody? Využijte toho. Zapomeňte na výtah a zkuste pravidelně vyšlapat až do vašeho patra.

Až přinesete příště nákup domů, sehněte se při vyklízení potravin pro každou zvlášť a každou zvlášť ukliďte. Snažte se dělat co nejvíce kroků a pohybů, které vynahradí sezení v práci, v autě nebo i doma.

Autor: Ivana Zábranská