Chronickým pacientům se uleví, slibovalo před zavedením elektronického receptu ministerstvo zdravotnictví. Lidé totiž nebudou muset cestovat jen kvůli obyčejnému razítku kilometry daleko. Lékař jim zkrátka pošle recept na dálku esemeskou.
Jenomže jak nyní zjistil Deník, v praxi nic z toho nefunguje. Některé nemocnice stále trvají na tom, aby si pacienti přijeli pro recept osobně. Ačkoliv je nečeká vůbec žádné vyšetření. Důvod: špitály chtějí, aby si lidé pilulky vyzvedli v jejich ústavní lékárně. Ta by jinak přišla o zisk.
„Je to naprosto běžná praxe. Nemocnice samozřejmě chtějí, aby si lidé vyzvedávali léky hlavně u nich v nemocničních lékárnách. Snaží se to všemožně zařídit,“ říká například zlínský praktický lékař Lubomír Nečas. Tržba z lékárny se totiž připíše k rozpočtu nemocnice.
Elektronický recept, který by měl formu e-mailu či esemesky, proto špitály odmítají posílat. „Místo toho pacienty nutí, aby si pro recept chodili osobně. A to i když je nečeká žádné vyšetření,“ doplňuje Nečas.
Někteří pacienti ale kilometry daleko cestovat nechtějí, a tak zkouší léky získat přes svého praktika. „Problém je v tom, že my jim úplně všechno předepsat nemůžeme. Například kardiologické nebo neurologické léky smějí pacientům dávat jen specialisté,“ uvedl Nečas.
Složité doplnění
Stejnou zkušenost má také další praktická lékařka a současně lidovecká senátorka Alena Šromová. „Dělají to hlavně fakultní nemocnice,“ tvrdí.
Česká lékárnická komora už se kvůli tomu dokonce obracela na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má vydávání eReceptů dozorovat. Posílala jí nejméně jeden podnět k prošetření. Podle šéfa komory Lubomíra Chudoby si totiž někteří lékárníci stěžovali i na to, že byl na receptu vystaveném nemocnicí vytištěný takový kód, který jiná než nemocniční lékárna nepřečetla. „Občas chybělo i identifikační číslo lékaře, takže se recept musel složitě doplňovat,“ popsal Chudoba.
Státní ústav pro kontrolu léčiv ale problémy popírá. Podle své mluvčí Barbory Peterové prý nezaznamenal ani žádný podnět v této oblasti. „Výhodou eReceptu je jistě možnost předepsat pacientovi léky i na dálku, bez osobní návštěvy lékaře. Avšak je to právě lékař, který se musí s pacientem dohodnout, zda je předání e-mailem či SMS zprávou vhodnou formou,“ sdělila Peterová. Odmítla také možnost švindlovat s kódy.