Esenciální oleje jsou přírodní aromatické látky, které se nacházejí v semenech, v kůře, ve dřevě, ve stoncích, listech, kořenech i květech rostlin. Jejich vůně působí na fyzické i psychické pochody těla. Běžně se užívají třemi základními způsoby: aromaticky (rozptylováním do vzduchu), lokálně (na kůži) nebo vnitřně jako potravinový doplněk.

Esenciální mrkvový olej se připravuje ze semen divoké mrkve, ale také ze sušené rostliny (nadzemní části mrkve). Působí především antisepticky, antivirově a dezinfekčně. Pomáhá při zánětech krku, ústní dutiny, tlustého střeva, žaludku a močového měchýře. Vně se používá na zánětlivé vyrážky. Působí preventivně proti virovým infekcím, kašli, nachlazení, chřipce. Čistí naše tělo od chemikálií - pesticidů, insekticidů, antibiotik, které se do těla dostanou potravou, odstraňuje kyselinu močovou a další toxické látky.


Esenciální olej máty perné podporuje trávení a krevní oběh. Působí protizánětlivě, často se využívá při výrobě zubních past. Pomáhá při chřipce a nachlazení, revmatismu, ale i únavě a bolestech hlavy. A kromě toho její vůně dokáže odpudit mravence a jiný drobný hmyz.

Esenciální olej pelargonie růžové má příznivý vliv na hormonální rovnováhu u žen, pomáhá při klimakterických i menstruačních potížích. Vůně rostliny je antistresová, zklidňující. Vně se dá používat na prokrvení kůže a proti celulitidě. Působí jako kardiotonikum, zlepšuje srdeční činnost, omlazuje srdce. Rostlina se dá pěstovat i doma na okně. Potom stačí listy promnout v ruce a nasát vůni, která uvolní tělo.

Esenciální olej eukalyptu v létě ochlazuje, v zimě zahřívá. Velmi dobře působí na uvolnění ucpaných nosních dutin. Látky v něm obsažené, dokážou dezinfikovat místnost, ochrání nás před kýchajícími a jinak nastuzenými lidmi. Když cítíme, že na nás něco leze, koupel v eukalyptu dodá obranné látky.

Esenciální olej levandule lékařské je přírodní antibiotikum a antidepresivum, posiluje imunitní systém, regeneruje organizmus. Vně pomáhá při popáleninách, ale třeba také zmirňuje příznaky při bodnutí hmyzem.

Esenciální olej jasmínový také vyrovnává náladu a prý jeho vůně působí eroticky a smyslně. Látky v něm obsažené mají pěstící účinky na pokožku. Velmi účinná je koupel, kdy několik kapek jasmínového oleje přidáme do šálku vlažného mléka a vše vlijeme do připravené lázně. Ve vodě zůstaneme aspoň čtvrt hodiny, neutíráme se, ale necháme pokožku volně schnout. Tělo bude příjemně provoněné a zároveň zklidníme mysl a zlepšíme usínání a prohloubíme spánek.

Naše doporučení: Vždy se ujistěte, že se skutečně jedná o přírodní esenciální olej a ne syntetický, který voní obdobně, ale o pozitivních účincích na tělo se nedá mluvit.

Zdena Nováčková