"Narodil jsem se v roce 1981 s vrozenou srdeční vadou. První operaci srdce jsem podstoupil, když mi bylo osm měsíců. Lékaři se tak rozhodli proto, aby 'opravili' defekt známý jako Fallotova tetralogie a provedli uzávěr defektu mezi komorami a odstranili část plicnicové chlopně, která byla zúžená," začíná vyprávění Dominik. 

Ilustrační fotografie.
Rozšíření pravomocí. Sestry budou moci předepisovat pleny či upravit dávky léků

* Fallotova tetralogie je nejčastější vrozenou srdeční vadou.

* U dětí proběhne operace obvykle do 1 roku, u dětí s výraznou cyanózou a záchvaty do 6. měsíce věku.

* Pravděpodobnost přežití v případě velmi vážných srdečních vad je 94 procent.

* Pacientů s Fallotovou tetralogií je operováno ročně několik desítek.

"Stejně jako mnoho lidí s vrozenou srdeční vadou jsem si myslel, že to operace vyřešila a když jsem dospíval, často jsem se snažil vyhnout kontrolám v kardiologické ambulanci. Jsem neskutečně šťastný, že jsem si aspoň  nějaký čas užíval zdravý a aktivní život, který je pro lidi s takovou nemocí poněkud neobvyklý. Vždy jsem miloval cyklistiku a jakmile to šlo, jezdil jsem jako o život. Před více jak deseti lety jsem dokonce zvládl cyklomaraton. Od té doby jsem ho jel víckrát a ani teď se toho nechci úplně vzdát," vzpomíná Dominik. 

"Při jednom výletu na kole jsem dostal smyk a zranil se a byl jsem převezen do nemocnice, kde mi dali důrazně najevo, že jsem prodělal těžkou operaci v mládí a neměl bych hazardovat se svým životem. Došlo mi, že vrozená srdeční vada je ve skutečnosti celoživotním problémem. Magnetická rezonance tehdy odhalila závažné problémy," pokračuje Dominik. 

Měření krevního tlaku - Ilustrační foto
Tichý zabiják. Neléčený vysoký tlak snižuje délku života až o tři roky

"Po 30 letech od operace už totiž plicnicová chlopeň těžce nedomykala a způsobovala rozšíření a selhávání pravé komory a riziko závažných arytmií. Musel jsem tedy na reoperaci a dostal jsem novou plicnicovou chlopeň. Teď má životní cesta poklidně pokračuje dál, jízdy na kole jsem se nevzdal a cítím se výborně," uzavírá Dominik. 

Co je Fallotova tetralogie? 

* První příznaky se objeví brzy po narození nebo u pár dnů starých dětí. Pokud je vada méně závažná, může se projevit až během dětství.

* Jedná se o kombinaci několika srdečních vad, které se vyskytnou společně. Děti s touto diagnózou mají zúženou plicní tepnu, která je přetěžována. Nemají také přepážkou oddělenou pravou a levou srdeční komoru, takže okysličená a neokysličená krev se míchají. Do srdce se krev dostává v pořádku, nikoliv však zpět do krevního oběhu.

* Hlavním znakem je cyanóza, kdy je modře zbarvená kůže. To je způsobeno nedostatečně okysličenou krví. Projevuje se namodralými rty, kůží a nehtovými lůžky.

* Přesto se zmodrání nemusí projevit, ale děti bývají letargické a zadýchávají se. Mnoho z nich si nemůže normálně hrát, protože se snadno unaví.

* Bez operace v dětském věku je šance na přežití nízká.

* Naopak prognóza dětí po operaci Fallotovy tetralogie je velmi dobrá. Někdy v dospělosti dochází k náhradě pulmonální chlopně kvůli její významné nedomykavosti spojené se selháním pravé komory.

Není radno podceňovat problémy s dýcháním. Může za tím být vážný zdravotní problém.
Chronické selhání srdce: Tělo umí člověka varovat včas, příznaky lidé ignorují

Jak se nemoc léčí?  

Fallo­to­va tetra­lo­gie pů­so­bí pra­vi­del­ně ob­tí­že od mlá­dí, kdy se též diagnosti­ku­je. V do­spě­los­ti pat­ří k hlav­ním kom­pli­ka­cím moz­ko­vá trombó­za pod­mí­ně­ná po­ly­cy­te­mií, moz­ko­vý absces, in­fekč­ní endo­kardi­ti­da a vzác­ně­ji pře­chod­ná cyano­tická ob­do­bí. Mo­hou se ob­je­vit pa­ra­dox­ní embo­li­za­ce.

U Fallo­to­vy tetra­lo­gie po­dob­ně ja­ko u izo­lo­va­né ste­nó­zy plicni­ce ne­ní vl­na „a“ na žilním pulzu vý­raz­ná; pří­či­nou je při­dru­že­ný de­fekt ko­mo­ro­vé­ho septa. Cyanó­za a pa­ličko­vé prs­ty jsou in­teg­rál­ní sou­čás­tí nále­zu. U mla­dých pa­ci­en­tů se dává před­nost cel­ko­vé ko­rek­ci, je-li pro­ve­di­tel­ná. Zkra­to­vá ko­rek­tu­ra u mla­dých vel­mi těž­kých pří­pa­dů zvý­ší pulmo­nální prů­tok a mů­že být pro­ve­de­na ja­ko úvod­ní zá­krok před cel­ko­vou ko­rek­cí.

Pokud nejste nejmladší a máte problémy s dýcháním, raději navštivte lékaře. Mohlo by za tím být srdce.
Pozor na problémy s dechem. Neléčená nemoc může do 24 hodin skončit smrtí

Tipy pro zdravé srdce

Vánoce už klepou na dveře a ještě přemýšlíte, co koupíte přátelům, kteří mají problémy se srdcem? Poradíme vám pár tipů, které potěší a zároveň budou respektovat jejich zdravotní stav:

* Je smutnou pravdou, že většina pacientů s nemocným srdce trpí také nadváhou, až dokonce obezitou. S tím je potřeba rychle skoncovat, protože nadměrné množství tuku v těle zhoršuje průběh onemocnění. Pořiďte proto kardiakovi například rotoped nebo stepper. Většina přístrojů má v sobě navíc zabudovanou paměť, díky které si může kardiak spočítat, kolik kilometrů nachodil/ujel a kolik při tom spálil kalorií. Výhodou je možnost cvičit například večer u sledování oblíbeného televizního seriálu.

* Pro lidi s vyšším tlakem se by mohl být vhodným dárkem pažní tlakoměr. Nejen že si člověk může pravidelně zjišťovat, jaký je jeho krevní tlak, když je v klidu a pohodě, ale zároveň to ulehčí práci lékaři, v jehož ordinaci má často člověk tlak daleko vyšší než obvykle a to zkresluje výsledky.

* Pokud máte pocit, že váš blízký kardiak by uvítal společnost, mohl by ho jako dárek potěšit čtyřnohý mazlíček. Ti totiž vyžadují pravidelné venčení, a proto kardiaka k pohybu na čerstvém vzduchu donutí. Přesto ale předem raději zjistěte, zda by byl takový dárek vítaný…

Mandlové kakaové cukroví bez lepku

Pokud trpíte celiakií či alergií na lepek a smutníte, že si nebude moct dát klasické vánoční cukroví, máme pro vás vynikající bezlepkový recept. 

Ingredience: 260 g bezlepkové mouky, případně můžete použít univerzální směs bez lepku (Labeta), 60 g drcených mandlí, 18 g holandského kakaa, 80 g moučkového cukru, 150 g másla, 1 vejce

Postup:  Kakao a cukr prosejeme a smícháme s Univerzální směsí a mandlemi. Přidáme na kousky nakrájené máslo a vejce a vypracujeme pevné těsto. Vypracování těsta vyžaduje trpělivost, chvíli trvá, než se suroviny hnětením propojí. Hotové těsto zabalíme do fólie a necháme hodinu odležet v ledničce. Troubu předehřejeme na 180 °C. Plechy vyložíme pečicím papírem.

Odleželé těsto rozválíme na plát silný asi 3 mm a vykrajujeme tvary. Cukroví pečeme po dobu asi 12 minut (v závislosti na velikosti tvarů) a po upečení necháme vychladnout na papíře. Cukroví nejlépe chutná poslepované vanilkovým nebo marcipánovým krémem.