Fenykl a co z něj:

| Video: Youtube

Pokud jste zatím vnímali fenykl jen jako nějaké koření, o kterém jste slyšeli, ale ještě jste ho nevyzkoušeli, je čas to napravit. Fenykl totiž pomáhá nastartovat trávení tím, že podporuje produkci žaludečních enzymů. Má snižovat i toxické působení alkoholu na lidský organismus, čistit krev a regulovat krevní tlak. Také maminky na něj nedají dopustit. Fenyklový čaj podporuje laktaci a působí proti kolikám, které miminka poměrně často trápí.

Užitečná a zdravá ale nejsou u fenyklu zdaleka jen semena.

Co s bulvou fenyklu

V obchodě se zeleninou jste možná bulvu fenyklu minuli s tím, že nevíte, jak ji využít. Vypadá trochu jako řapíkatý celer nebo kedluben. Je ale mnohem sladší a aromatická, s nádechem lékořice. Stonkem pak fenykl připomíná kopr. Italové syrový fenykl využívají hojně do salátů, dušený pak jako přílohu, do rizota nebo jako součást těstovinových jídel.

Oblíbený je i ve francouzské a řecké kuchyni. Fenyklová bulva obsahuje velké množství vody a je proto ideální zeleninou pro redukci hmotnosti a detox. Navíc kvůli vysokému obsahu vitaminu C, železa, hořčíku, draslíku a vápníku pomáhá fenykl posilovat imunitu. Jeho semena se přidávají do omáček a pečiva nebo k pokrmům z ryb.

Ochrana před jedem

V knize Simony Procházkové s názvem Léčivá síla čerstvého koření se uvádí: „Fenykl již v dávných dobách využívali Číňané, Indové a Egypťané jako prostředek chránící před hadím jedem a před jedem škorpionů, dále jako vynikající oční lék a také jako prostředek napomáhající hubnutí. Lidé věřili, že vůně fenyklu má schopnost zahnat zlé duchy a chránit před působením kouzel. Dioskorides a Hippokrates doporučovali tuto bylinu pro posílení tvorby mateřského mléka. Římané využívali jeho vlastnosti ke zlepšení zažívání. Ve středověku se fenykl žvýkal kvůli potlačení zvuků kručení v žaludku během kostelní mše“.


Nahrává se anketa ...

Pomoc při hubnutí

Jak uvádí web NDTV , účinky fenyklových semen studovali vědci z Univerzity v Minnesotě. Osmnáct obézních lidí rozdělili do tří skupin, z nichž jedné dávali 4 gramy prášku, druhé 8 gramů prášku a třetí skupina žádný prášek z drcených fenyklových semen nebrala. Mezi snídaní a obědem měla skupina užívající osm gramů prášku větší pocit plnosti, cítila se spokojenější a měla menší hlad. Na oběd nakonec snědli o 10 procent méně kalorií.

Sklizeň fenyklu:

| Video: Youtube

Důvody, proč fenykl pomáhá při hubnutí, jsou podle ndtv tyto:

 • Fenykl je bohatým zdrojem vlákniny, která na delší dobu zasytí, nehoní vás mlsná a nepřejídáte se. To vede k menší spotřebě kalorií a ztrátě hmotnosti.
 • Snižuje ukládání tuku zlepšením vstřebávání vitamínů a minerálů v těle.
 • Má diuretické vlastnosti. Pití fenyklového čaje pomáhá odstranit toxiny z těla, což může přispět ke snížení hmotnosti.
 • Semena fenyklu jsou zodpovědná za nastartování metabolismu, což je klíčem ke zdravému hubnutí.
 • Fenykl obsahuje množství antioxidantů, jako je fosfor, selen, zinek, mangan, cholin, beta-karoten a lutein. Ty chrání tělo před volnými radikály, které způsobují oxidační stres, vedoucí k obezitě a stavům podobným cukrovce.
 • Těkavé oleje jako estragol, fenchone a anetol přítomné v semenech fenyklu pomáhají nastartovat trávení tím, že podporují produkci žaludečních enzymů. Dobrý trávicí systém je základem pro hubnutí zdravým způsobem.

Semena fenyklu

Semena fenyklu mají řadu zdravotních výhod, které zahrnují zlepšení trávení, metabolismu, zdraví vlasů a pokožky a je proto možné je konzumovat každý den. Jak uvádí web Times of India, konzumace semen fenyklu s vodou je běžně známá praxe, která se většinou provádí ke zmírnění žaludečních křečí a zlepšení trávení.

„Vezměte hrst semínek fenyklu a namočte je do sklenice plné vody. Nechte přes noc uležet a ráno vypijte. Zvyšuje se tak vstřebávání vitamínů a minerálů v těle a tím pomáhá při redukci hmotnosti,“ uvádí Times of India. Vypít dvě takové sklenice fenyklové vody, jeden ráno a druhý večer, je podle něj skvělý prostředek na hubnutí.

Jak připravit fenyklový čaj

Web zaměřený na jídlo a zdraví food ndtv, uvádí jednoduchý postup na přípravu fenyklového čaje.

Fenyklový čaj:

Budete potřebovat jednu lžíci semínek fenyklu, který umelete, nebo ještě lépe rozdrtíte v hmoždíři, abyste zajistili pomalé uvolňování chutí. Fenyklový čaj má velmi příjemnou, nasládlou chuť.

Co budete potřebovat:

 • 1-2 čajové lžičky sušených fenyklových semen
 • 250 ml vroucí vody

Postup:

 1. Připravte si šálek nebo konvičku na přípravu čaje.
 2. Nasypte do něj 1-2 čajové lžičky sušených a nadrcených fenyklových semen.
 3. Nalijte 250 ml vroucí vody.
 4. Nechte louhovat 10 minut.
 5. Čaj sceďte a podle chuti můžete přidat med nebo citron, nebo si ho jednoduše vychutnejte čistý.

Fenyklový čaj se pije teplý, nejlépe dvakrát denně. „Listy fenyklu lze také použít podobným způsobem. Musí být ale ve výborném stavu, bez jakéhokoli napadení. Listy necháme 15 minut louhovat, scedíme a můžeme pít,“ přidává další možnost food ndtv.

Směs proti nafouklému břichu

„Pokud máte problém s hromaděním plynu ve střevech, udělejte si fenyklový čaj a po doušcích jej třikrát denně popíjejte. Lžičku rozdrcených semínek zalijte šálkem vroucí vody, 10 minut louhujte a přeceďte. Fenyklová semínka se dají i žvýkat,“ radí iReceptář.

„K fenyklu můžete přidat ještě kmín a anýz, které také pomáhají s nadýmáním. „Na čajovou směs použijte půl lžičky fenyklu, půl lžičky anýzu a půl lžičky drceného kmínu. Přelijte vše 300 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Čaj přeceďte a pijte jedenkrát denně,“ doporučuje iReceptář.

Víte, že …

 • Název fenykl pochází z latinského „foenum“ neboli seno. Je to kvůli vůni.
 • Když rozkousnete semena fenyklu, na jazyku ucítíte, co mají společného s hašlerkami – látku anetol.
 • Mletá nebo v hmoždíři roztlučená fenyklová semena se musí skladovat v uzavřené nádobě, aby k nim nemohl vzduch. Jinak rychle ztrácejí své aroma.