Najednou jste si všimli, že se na určitých částech vašeho těla začaly tvořit drobné vystouplé kožní výrůstky? Objevily se místech, která nelze zakrýt a vy byste se jich rádi co nejrychleji zbavili? Řeč je o měkkých fibromech (akrochordonech) neboli fibroepitelálních polypech či papilomech, které ve většině případů neznamenají zvýšené zdravotní riziko, ovšem z estetického hlediska nepůsobí na vaší kůži zrovna vábivě.

Někteří lidé radí je podvázat nití, jiní dokonce ustřihnout či vytrhnout. Je to ale skutečně dobrý nápad? Měly by se fibromy odstraňovat v domácích podmínkách? A případně jak?

Co jsou to akrochordony

Jedná se o nahromadění buněk v hlubších vrstvách kůže, které může mít buď růžové, či nahnědlé zbarvení. Prakticky neškodné měkké kožní výrůstky o velikosti 2 až 5 milimetrů se vyskytují podle doktorky Kateřiny Klauzové, která o nich hovořila v Dermatologii pro praxi, až u 46 procent běžné populace.

Svrabová vyrážka
V ČR přibývá případů svrabu, lidé doma chybují: Jaké jsou příznaky, co dodržet

Poznáte je podle typického tvaru „houby“, kdy je větší seskupení kožních buněk připevněno k pokožce malou stopkou. Drobné papilomy jsou obvykle asymptomatické, ovšem mohou způsobovat určité nepohodlí v podobě svědění či zachytávání se za oděvy či šperky.

Nevzhledné akrochordony jsou estetickým problémem, který většinou neznamená zdravotní riziko.Nevzhledné akrochordony jsou estetickým problémem, který většinou neznamená zdravotní rizikoZdroj: Shutterstock

„Fibromy se nejčastěji vyskytují v oblasti krku, ramen, slabin, stehen, očních víček a pod prsy, zkrátka všude, kde jsou nějaké kožní záhyby a dochází zde k dlouhodobému mechanickému dráždění tkáně,“ popisuje estetický problém web Rehabilitace Info.

Mohou mít podobu hladkých kuliček, ale i vrásčitých asymetrických šišek.

Jak vznikají a proč je máme

Příčina vzniku fibromů není doposud úplně známá. „Předpokládá se, že se jedná o reakci kůže na místní drobná poranění, odření či kousnutí hmyzem, na které tělo reaguje právě vytvořením drobného kožního útvaru. Rizikovým faktorem může být i narušený imunitní systém, nadváha, vyšší věk či doprovodná onemocnění,“ předpokládá doktorka Susan Bard na Medical News Today.

Svou roli však hraje i genetika. Někdy ale zůstává příčina fibromů nezjištěna.

Jsou akrochordony nebezpečné?

Podle studie z roku 2022 se jedná o relativně bezpečný kožní útvar, který sám o sobě nezpůsobuje žádné zdravotní riziko.

„V drtivé většině případů se jedná o benigní (nezhoubné) útvary, jimž není indikována kožní biopsie s histopatologií. Je velice nepravděpodobné, že by odebraná léze byla diagnostikována jako související novotvar, například maligní melanom,“ stojí v provedené studii.

Bradavice jsou nejčastějším virovým onemocněním kůže.
Jak na nakažlivé bradavice. Léčba není jednoduchá, dá se jim ale vyhnout

Léčba papilomů by však i přesto měla spočívat především v chirurgickém odstranění dermatologem.

Domácí odstraňování nití či vlasem

Na internetových diskuzích i mezi lidmi traduje mnoho rad, jak nevzhledné fibromy odstranit v domácích podmínkách. Někdy se skutečně stane, že vám akrochordon podváže váš vlastní vlas či nitka z trička a výrůstek pak do několika dní odumře a upadne.

Akrochordony mohou mít barvu kůže i lehkou pigmentaci.Akrochordony mohou mít barvu kůže i lehkou pigmentaciZdroj: Shutterstock

Podvazovat výrůstky záměrně zubní či obyčejnou nití, nebo je dokonce trhat, lakovat lakem na nehty či je zalepovat lepicí páskou, však lékaři příliš nedoporučují.

„Odstranění fibromu musí probíhat vždy v ordinaci odborného lékaře. Zaprvé posoudí, zda se jedná skutečně o benigní útvar a zadruhé jej odstraní vhodnou metodou pomocí skalpelu, laseru nebo tekutého dusíku. Domácí odstraňování může vést k podráždění okolní kůže, způsobit infekci či si můžete způsobit nepříjemné krvácení a rána se poté hojí výrazně delší dobu,“ upozorňuje magistra Silvie Doležalová z lékárny Dr. Max.

Kožní onemocnění nám dokáže pěkně znepříjemnit život.
KVÍZ: Je to jen ekzém, nebo syfilis? Otestujte se, jak znáte nemoci kůže

Doktorka Kateřina Klauzová uvádí podle ní prakticky jediný způsob, jak lze jasně identifikovaný fibrom zvaný akrochordon odstranit v domácích podmínkách. „Poměrně efektivní se jeví první volně dostupný zdravotnický prostředek, který patří do skupiny kryogenních produktů pro domácí použití. Funguje na principu využití velice nízké teploty, kdy špička aplikátoru dosáhne až mínus 80 stupňů Celsia, což způsobí nekrózu buněk a k odstranění akrochordonu tak často stačí jediné ošetření,“ říká v Dermatologii pro praxi.

Nebezpečí možné záměny

„U domácího odstraňování kožních výrůstků je ale obrovským problémem riziko, že může dojít k nechtěné záměně fibromu za jiný kožní výrůstek, kterým bývá například mateřské znaménko či bradavice,“ varuje studie z roku 2013.

Takový kožní útvar musí vidět dermatolog a podrobit ho odbornému lékařskému vyšetření.


Nahrává se anketa ...

Je potřeba fibromy vůbec odstraňovat?

Toto je možná základní otázka, kterou bychom si měli položit. Je kožní útvar, který jsme na svém těle objevili, vůbec potřeba odstraňovat? „Fibromy pro člověka představují téměř nulové zdravotní riziko, jelikož se jedná ve většině případů o nezhoubný nebolestivý kožní útvar. Jediným problémem bývá pouze jeho estetická stránka,“ uklidňuje web Ordinace.

Proto pokud máte akrochordon na místě, kde není vidět a nijak vás neobtěžuje, není nutné jeho přítomnost jakkoliv řešit. To až ve chvíli, kdy byste zaznamenali změny v jeho velikosti, tvaru či zbarvení. V takovém případě s návštěvou lékaře neváhejte.