Zcela nová strategie zabezpečuje adekvátní okysličení pacienta bez jeho nadměrné námahy. „Všichni extrémně nezralí novorozenci jsou odkázáni na dechovou podporu dlouhé týdny. Metoda NAVA je prakticky zcela synchronní se spontánní dechovou aktivitou a navíc se jeví jako šetrná k plicím," řekla lékařka z neonatologické jednotky intenzivní péče Zuzana Zavřelová.

Zácpu, nadýmání a plynatost způsobují nejen dietní chyby, ale i užívání antibiotik.
Problémy s vyměšováním? Lidem nově pomáhá strojek řízený vlastním mobilem

Na pracovišti neonatologické jednotky intenzivní péče v brněnské fakultní nemocnici ročně ošetří okolo padesáti novorozenců, kteří při porodu váží méně než jedno kilo. Většina z nich potřebuje péči tři měsíce, někteří ale i déle. „Moje dcera se před lety také narodila předčasně. Za takovou metodu bych v té době byla určitě ráda," sdělila Brňanka Petra Strejčková.

Vhodná i pro dospělé pacienty 

Metoda NAVA je zcela novou strategií v dechové podpoře, která k monitoraci vlastní dechové aktivity pacienta využívá snímání elektrického potenciálu z bránice, tedy hlavního dýchacího svalu. „Z našich dosavadních zkušeností vidíme, že metoda NAVA je velmi dobře tolerována a k stabilizaci a zlepšení dechových funkcí dochází již bezprostředně po jejím zahájení," dodala lékařka.

Díky nové metodě se zlepší dechový komfort malých pacientů a zajistí se jejich lepší vývoj. Krom novorozenců je strategie NAVA vhodná také pro dětské a dospělé pacienty.

BARBORA VOZKOVÁ