„Nejvíce lidí trpí alergií na pyly na jaře," poznamenala dětská lékařka Ilona Buřičová, která provozuje ordinaci 
v Pacově, Lukavci a v Hořepníku.

Například k alergologovi Martinu Buchalovi, který má ordinaci v Pelhřimově, chodilo letos nejvíce lidí s pylovou alergií od března do června. Počty dětí a dospělých trpících těmito obtížemi jsou podle Buchala rovnoměrné. „Chodí celé rodiny," uvedl.

Pomůže nosní sprej

O zkušenosti z pozice pacienta se podělil Lukáš Moravec 
z Humpolce, který byl u alergologa poprvé před čtyřmi lety. „Nejdřív jsem bral nějaké tabletky, ale ty mi další rok pomáhaly méně. Proto jsem od alergologa dostal nosní sprej, který mi zabírá skvěle 
i po více sezonách užívání," řekl Moravec. Dodal, že si stačí přípravek pravidelně každé ráno stříknout do nosu a alergie se vůbec neprojevuje. Dříve však trpěl rýmou, měl opuchlé červené oči a slzel.

Děti chodí s alergiemi 
i k Iloně Buřičové, ale spíše 
s lehčími stavy. „Těm se většinou předepisují kapičky. Pokud je stav závažnější, pak už musejí jít k alergologovi," řekla Buřičová s tím, že alergici začínají ordinaci navštěvovat už od února či března, kdy začínají kvést břízy. Právě bříza je podle pediatričky strom, který přináší problémy většině alergiků.

Hrozí astma

Lukáš Moravec byl naposledy u alergologa na pravidelné prohlídce na začátku jara, než začaly kvést různé trávy 
a rozkvetly stromy.

„Díky minulému roku jsem již věděl přesně, na co jsem alergický, proto nebyl problém, aby mi doktor napsal stejný prostředek, který mi pomohl i loni," popsal své trable alergik. Svěřil se také, že 
si našel dobrého alergologa. „Jsem s ním spokojený. Je to podle mě odborník na svém místě a také dobře vysvětluje, co k čemu je a podobně," uzavřel.

Co se týče problémů, které mohou nastat v případě neléčení alergie, to podle lékařky Buřičové záleží na genetické výbavě daného jedince.

„Pokud člověk trpí alergií 
a nenavštíví lékaře, můžou jeho problémy přejít například v astma," zmínila pediatrička Buřičová.

Počet lidí, kteří trpí alergiemi, a to nejen na pyly, roste. „V porovnání s dřívější dobou se určitě zvětšilo množství pacientů, kteří navštěvují alergology, protože jde o civilizační onemocnění," potvrdil Martin Buchal.

Nyní vadí bojínek

Podle něj by měl alergik při počátečních potížích navštívit v první řadě svého obvodního lékaře. „Na další vyšetřování je dobré navštívit specializovanou ordinaci," doporučil alergolog.

Různé rostliny kvetou, 
a tedy způsobují potíže, v různých obdobích. Jaké rostliny trápí alergiky aktuálně?
Z bylin kvete v červenci 
a v srpnu například heřmánek, kopretina nebo vřes. Trávy kvetou hlavně od června do srpna, tento měsíc například bojínek, kostřava nebo lipnice. Stromy potrápily hlavně na jaře, v dubnu a v květnu.

Kdo by se chtěl vyvarovat pobytu venku právě v době, kdy kvete rostlina, která mu vadí, může využít takzvané pylové kalendáře, které jsou 
k dispozici na internetu.

Ti, kdo nechtějí navštívit ordinaci lékaře, mohou zkusit příznaky alergie zmírnit alternativní léčbou. Tou může být třeba pobyt v solné jeskyni či inhalace solných dýmek.

Zuzana Rodová