Předchozí
1 z 2
Další

Ještě začátkem osmdesátých let nemohl nikdo tušit, že se za dvacet let od objevení prvních případů s virem HIV nakazí přes 50 milionů lidí. Z šetření Centra pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že se 82 procent Čechů onemocnění vůbec neobává. Časy nevázané sexuální volnosti šedesátých let jsou ale dávno pryč.

Novodobý mor
Jména fenomenálního basketbalisty Magica Johnsona, zpěváka kapely Queen Freddieho Mercuryho či tenisty Arthura Ashe zná asi každý. Zpěvák a tenista na AIDS zemřeli. Do boje proti onemocnění se v jednom šiku postavili také princezna Diana, herečka Liz Taylorová, zpěváci Elton John, Bono z U2 nebo prezidenti Bill Clinton a Nelson Mandela.

Ilustrační foto.
Černý kašel už postihl čtrnáct lidí z Rokycanska

Od října 1985, kdy se v České republice začal sledovat výskyt HIV, bylo do konce září letošního roku nahlášeno celkem 3100 HIV pozitivních lidí. V pěti případech z šesti se onemocnění týká mužů. Poslední fáze HIV infekce neboli onemocnění AIDS již vypukla u 573 lidí a podlehlo jí 224 mužů a 51 žen. Celkově bylo u Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) loni hlášeno 29 444 nově infikovaných.

„Od kolegy MUDr. Ivo Procházky, CSc., z Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava, přišla znepokojující zpráva. Uvádí, že v roce 2015 bylo z 19 nových případů celých devět zjištěno již s onemocněním AIDS. Dá se podle toho usuzovat, že se začínají projevovat důsledky rušení poraden v letech 2006–2008? Jedině širokou sítí odběrových pracovišť s anonymním a bezplatným testováním můžeme zabránit pozdě diagnostikovaným případům,“ varuje Miroslav Hlavatý, ředitel spolku Red Ribbon, který vyvíjí a podporuje aktivity v oblasti prevence a v boji proti AIDS a jenž se snaží zlepšovat postavení HIV pozitivních lidí.

Tomáš Gabrhelík
Mezi životem a smrtí. Pacient si žádá, aby nebyl oživován

Kondom, prezervativ, guma, šprcka…
Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu v organismu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS naplno propuká. Nemocní bez léčby do několika let umírají.

Přitom mužské kondomy nejsou bůhvíjak moderním vynálezem. První pryžové prezervativy se začaly sériově vyrábět před více než sto lety a staly se společně s pozdějšími kondomy pro ženy, tzv. femidomy, běžnými pomůckami a ochranou proti sexuálně přenosným nemocem pro miliony lidí na celém světě. I přesto je nejčastějším způsobem přenosu viru právě sexuální styk, který mezi muži v 31 sledovaných zemích způsobí celkem 40 procent nakažení, 32 procent pak připadá na přenos při heterosexuálních aktivitách, čtyři procenta jsou zaviněna sdílením injekčních stříkaček a procento přenosem při porodu.

Protonové centrum 19. května v Praze.
Rakovina prostaty: Nejdůležitější je přijít včas

Nejvyšší míru nových výskytů HIV/AIDS mělo podle průzkumu Rusko, následováno Ukrajinou, Běloruskem a Moldavskem. Za skandál označují ruská média situaci okolo připravované celostátní internetové přednášky pro ruské studenty a studentky o prevenci viru HIV a nemoci AIDS. Tamní úřednice ministerstva školství dokonce nechtěla, aby v přednášce zazněl výraz prezervativ a navrhla, že by se přednáška měla raději orientovat na mravnost než se zabývat oplzlostmi.

Sociální sítě v boji proti nákaze
Sociální sítě neslouží pouze k pobavení, představují rovněž oblíbený zdroj informací o zdravé sexualitě a o způsobech, jak rizika spojená se sexem snížit. Vědci z University of Pennsylvania zjistili, že zhlédnutí příspěvku o bezpečném sexu na sociální síti působí na teenagery jako dobrá prevence rizikového chování.

Právě mladí lidé ve věku od 13 do 24 let představují skupinu se zvýšeným rizikem onemocnění pohlavně přenosnou chorobou. Potvrzují to zejména zahraniční statistiky, podle nichž se více než polovina nových případů onemocnění pohlavními chorobami vyskytla právě v této věkové skupině.

Za posledních 30 let tohoto onemocnění přibylo čtyřnásobně.
Světový den diabetu: Nemocných přibývá, léčba chce vůli a důslednost

Studie navíc dokládají, že ne všichni mladí lidé jsou v přístupu k sexu zodpovědní. Podle průzkumu Střediska pro prevenci a kontrolu nemocí téměř každý pátý mladý člověk při svém posledním pohlavním styku nepoužil žádnou ochranu. Miroslav Hlavatý uvádí, že jen za září přibyli v dané věkové skupině čtyři nově infikovaní muži.

Výzkum léčby HIV nespí
Lidé často spoléhají na moderní léky, které jim umožní delší a kvalitnější život. Odborníci ale zdůrazňují, že současná terapie má sice méně vedlejších účinků, nemoc ovšem nevyléčí. Průměrné dožití HIV pozitivních se díky lepší účinnosti léků prodloužilo o deset let. Antiretrovirová terapie obsahuje kombinaci tří nebo více léčiv, jež blokují rozmnožování viru HIV, což vede k obnově imunitního systému. Očekává se, že se délka života člověka, jemuž byla podána léčiva v časné fázi nemoci, přiblíží letům dožití v běžné populaci.

Anorexií trpí i muži.
Anorexie. Desítky mužů končí kvůli hladovění v nemocnici

Celosvětově je nyní vyvíjeno zhruba čtyřicet látek na léčbu HIV nebo AIDS. Klinicky testováno je třináct přípravků a jejich kombinací. „Slibným trendem je vývoj injekční léčby s dlouhodobým účinkem. Při ní by se lék podával ambulantně v odstupech šest až osm týdnů,“ uvedl Jakub Dvořáček z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. I přes moderní pokroky v léčbě, je ale ředitel Hlavatý přesvědčen, že jen včasným diagnostikováním HIV infekce se dá předejít vzniku onemocnění AIDS a fatálním koncům.

Srdeční onemocnění. Ilustrační foto.
Co zkracuje život Čechů? Alkohol a srdeční choroby, zjistila OECD

ROZHOVOR S ODBORNÍKEM

Miroslav Hlavatý: HIV si nevybírá. Bere bohatého i chudého

Mění se v poslední době demografická struktura lidí, kteří se infikují virem HIV?
Věk ani struktura se nemění. Virus se stále nejčastěji přenáší homo nebo bisexuálním stykem. Zdaleka se ale nemoc netýká jen gayů. Jde o komplikovanou otázku, protože když odpovíme takto zjednodušeně, podpoříme v lidech myšlenku, že jde jen o problém určitých skupin. Což ale není pravda.

Jaké jsou cíle prevence šíření HIV?
O HIV se mluví vlastně jen tři dny v roce – třetí neděli v květnu, kdy se vzpomíná na oběti, pak v testovacím týdnu a nakonec při příležitosti Světového dne boje proti AIDS. Jinak nevidíte nikde nic. My zpracováváme statistiky Národní referenční laboratoře, z čehož poté čerpá asi 550 škol v republice a využívají data v rámci výuky i dalších preventivních aktivit. Zaměřujeme se zejména na pomoc lidem, kteří žijí s HIV.

Epidermolysis bullosa. Ilustrační snímek.
Lékaři poprvé transplantovali kůži pacientovi s nemocí motýlích křídel

Dochází ve společnosti ještě ke stigmatizaci HIV pozitivních občanů?
Něco se mění, ale jen velmi pomalu. Nemůžeme říct, že je to lepší, jde spíše případ od případu. Změna nejčastěji nastane, když se něco podobného přihodí člověku ve vašem okolí. Potom pochopíte, že nejde jen o lehké holky na silnici nebo prostitutky na nádraží, ale že problém je daleko širší. HIV si nevybírá, bere bohatého i chudého. Když to člověk pochopí, může změnit svůj přístup.

Existuje odhad, kolik lidí v české populaci není diagnostikováno?
Národní referenční laboratoř mluví okolo sedmi set lidí. Každý, kdo zažil nechráněný sexuální styk, by se měl minimálně jednou za rok nechat otestovat. Co vlastně víte o novém partnerovi? Že nehází ponožky za válendu a umí dobrou bramboračku?

Kde se v ČR provádějí testy na HIV

www.hiv-testovani.cz
Mobilní HIV testování (Sanitka z Domu světla)
1.12. 13:00–18:00 Liberec, Fügnerova, zastávka MHD
5.12. 11:00– 13:00 Praha, Obchodní centrum Flora