Výstavy se od čtvrtka 20. do neděle 23. října v areálu Výstaviště Flora zúčastní 152 pěstitelů z řad profesionálů a zahrádkářů z celé země. Podzimní Floru doprovodí zahradnické trhy a festival gastronomie a nápojů Olima.

"Návštěvníci podzimní Flory si budou připadat, jako by se najednou ocitli v přeplněných sklepech a spížích," řekla dnes novinářům garantka podzimní výstavy Flora Jana Jirovská, podle níž se v pavilonu A budou střídat pestrobarevné expozice ovoce a zeleniny. "Chybět nebudou ani kompoty," dodala.

Pavilon A bude připomínat včelí plástev

Součástí podzimní Flory bude společná expozice Českého zahrádkářského svazu v pavilonu B. "K vidění budou nejen vybarvená jablka a švestky, ale i rozmanitá kořenová zelenina, papričky, tykve, brambory a samozřejmě květiny," řekla Jirovská.

V expozici budou vystaveny i houby včetně méně známých druhů, jako je penízovka sametonohá, smrž, hnojník obecný, korálovec ježatý či kotrč kadeřavý. Odborníci návštěvníkům poradí, jak správně pěstovat houby v domácích podmínkách.

Festival gastronomie a nápojů Olima

Festivalu se letos zúčastní zhruba šest desítek producentů potravin z Česka a Slovenska, nabídne Dny moravských vín, degustace či kuchařské a cukrářské soutěže. Nedílnou součástí festivalu Olima je 13. ročník soutěže o nejlepší ovocný destilát Flora košt. Letos bylo do soutěže přihlášeno 270 vzorků a výsledky budou vyhlášeny v sobotu 22. října.

Podle ředitele Výstaviště Flora Jiřího Uhlíře bude podzimí Flora vrcholem letošního výstavnické sezóny. "Proto jsme se snažili dát jí pořádnou šťávu, šmrnc a barvu. Rozhodli jsme se jít cestou burčáku, moštů, vína a ovocných destilátů," podotkl.

Podzimních zahradnických trhů se příští týden v areálu Výstaviště Flora zúčastní 149 prodejců

K dostání budou rostliny, semena, zahrádkářské pomůcky či potřeby pro kutily.

Souběžně s podzimní výstavou Flora bude květinami vyzdobeno pět olomouckých památek. Květinová aranžmá budou v chrámech sv. Václava, sv. Mořice, sv. Michala, Panny Marie Sněžné a kapli sv. Jana Sarkandra. Dóm svatého Václava bude květinami vyzdoben poprvé.

Podzimní etapu zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc každoročně navštěvuje více než 20 000 lidí.