Lékaři z nemocnice informace o výjimečném případu upřesnili v pondělí.

Sedmadvacetiletá žena v šestnáctém týdnu těhotenství měla výdutě v mozku a  trpěla epilepsií. V dubnu ji manžel našel v bezvědomí a po převozu do nemocnice vyšetření potvrdilo smrt mozku, kterou zapříčinilo krvácení. Zdravotníci z anesteziologické a gynekologicko-porodnické kliniky začali bojovat o záchranu plodu.

Podporoval je manžel ženy s rodinou. „Zhroutil se mi svět, ale musel jsem být silný. Potřeboval mě můj malý syn. Každý den jsme manželku navštěvovali s nadějí, že se miminko podaří zachránit,“ vyjádřil se otec Vojtěch Votava.

Péče byla složitá

Lékaři nechali plod v těle matky vyvíjet rekordních 117 dnů. „Péče byla složitá. Každý den jsme pečlivě sledovali vitální funkce a vybírali léky šetrné pro dítě. Důležité bylo hlídat i jeho výživové potřeby,“ vysvětlila vedoucí lékařka Iveta Zímová.

Plod postupně nabíral váhu a v polovině srpna se zdravá dívka narodila po třicátém čtvrtém týdnu císařským řezem. Měla 2130 gramů a 42 centimetrů. S jejím narozením však skončil život matky, kterou odpojili od dýchacích přístrojů. Holčička, kterou pojmenovali Eliška, je nyní v péči rodiny. Podobných případů lékaři ve světě zaznamenali pouze dvacet.