Když se řekne hormonální jóga, většina lidí neví, co si má pod tímto pojmem představit. Přitom toto cvičení může pomoci při mnoha zdravotních problémech. Jde o sestavu cviků, které jsou snadné, velmi promyšleně seřazené, a mimořádně účinné. Toto cvičení představuje přírodní léčebnou terapii zacílenou na hormonální systém. Provádí se při něm dynamické jógové pozice s důrazem na dechové techniky, pracuje se s energií a antistresovými prvky.

Tři speciální sestavy

Existují tři sestavy: pro ženy, pro muže a speciální pro diabetiky. Cílem je harmonizace hormonálního systému, jehož nerovnováha zapříčiňuje mnohé problémy. Vynikající výsledky má toto cvičení u žen, které mají problémy v menopauze či s početím dítěte. „Výsledkem cvičení je zvýšení hladiny estrogenu v těle a stimulace ovulace, odstranění symptomů souvisejících s nízkou hladinou estrogenu, lepší hospodaření s vlastní vitální energií, snížení únavy, zlepšení látkové a energetické výměny, revitalizace a omlazování organismu i harmonizace psychiky," uvádí terapeutka hormonální jógy Jana Černotová.

Právě estrogen stojí za většinou problémů a příznaků menopauzy a zvýšení jeho úrovně působí též jako prevence osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění. Jako prevence je hormonální jógová terapie ideální v podstatě pro všechny ženy po 35. roce života. V tomto období začíná hladina estrogenu klesat a mohou se objevit první příznaky, které pak akcelerují v období přechodu.

Ženy s premenstruačním syndromem, bolestivou menstruací a silným krvácením sledují zlepšení svého stavu v poměrně krátké době. Pravidelné cvičení pomůže k odstranění bolestí, křečí, zadržování vody v těle, psychické lability či migrén. Cyklus se zpravidelňuje a ženám s delším cyklem se zkracuje.

Jak konkrétně pomáhá

KDO BY MĚL CVIČIT?
Ženská sestava hormonální jógové terapie je vhodná pro:
Ženy s premenstruačním syndromem, bolestivou menstruací a silným krvácením,
nepravidelnou menstruací, v přechodu, řešící neplodnost, s cystami nebo polycystickými
vaječníky, po 35. roce jako prevence, ženy, kterým byla předepsána hormonální
substituční léčba, ženy, které se připravují na umělé oplodnění, ženy se sníženým libidem,
s častými vaginálními infekcemi, v dlouhodobé psychické zátěži.

„Po určité době pravidelného cvičení se často navrací chybějící menstruace, právě díky stimulaci ovulace," popisuje své zkušenosti Jana Černotová. Její slova potvrzuje také paní Mirka (37 let). „Dnes jsem se rozmenstruovala. Menstruuji nepravidelně, a když už pravidelně, tak po 40–45 dnech. Tentokrát to bylo již 33. den, a to už po víkendovém intenzivním cvičení na workshopu," uvádí Mirka. Terapie působí na žlázy s vnitřní sekrecí a pomáhá tak k odstranění návalů, nočního pocení, zlepšuje také kvalitu pleti, vlasů a nehtů. Díky zvýšení hladiny hormonů se mírní či zcela mizí projevy přechodu a to již zhruba po měsíci pravidelného cvičení. Lektorka Jana Černotová k tomu říká: „Terapeutické účinky tohoto cvičení jsou silné, techniky vyžadují opravdu vyškoleného instruktora, proto všem, kdo by měl zájem hormonální jógovou terapii cvičit, doporučuji zvolit instruktora, který je certifikovaný Dinah Rodrigues. To je zakladatelka hormonální jógové terapie a praxí se zabývá již přes 50 let."

Ženy po šestinedělí mohou zase cvičením podpořit laktaci a eliminují psychické a emocionální výkyvy. „Výborné výsledky mám se ženami, které řešily neplodnost, nebo s těmi, které se připravovaly na umělé oplodnění. Terapie totiž mimo hormonizaci hladiny hormonů pomáhá také připravit dělohu a zlepšuje výsledky přijetí vajíčka. Miminek počatých po určité době praktikování cvičení jsou již desítky," popisuje Jana Černotová.

Protáhněte zkrácené svaly

Hormonální jógovou terapii mohou ale cvičit také muži. Pro pány existuje speciální sestava, která zvyšuje libido, kvalitu spermatu a celkově zkvalitňuje prožívání intimního života. Vyrovnává také emocionální nestabilitu a potlačuje deprese. Cviky navíc protahují zkrácené svaly, posilují ochabující partie, odstraňují bloky na páteři, čímž zlepšují nervové zásobení celého těla. Pěkně tvarují postavu, zlepšují pohyblivost, pružnost a ohebnost těla. Může také dojít k odstranění chronické zácpy, únavy, bolesti zad, zlepšení funkce štítné žlázy či posílení imunitního systému.

Metabolismus pod kontrolou

Zvláštní sestava cviků pomáhá také diabetikům. Jedním z hlavních faktorů, ovlivňujících rozvoj tohoto onemocnění, je totiž stres. Hormonální jógová terapie jeho důsledky výrazně eliminuje. Reaktivuje žlázy s vnitřní sekrecí – pankreas, játra, štítnou žlázu a hypofýzu, harmonizuje hormonální systém a pomáhá udržovat hladinu krevního cukru. Působí detoxikačně a regeneračně a v neposlední řadě pomáhá předcházet rozvoji chronických komplikací.

Není substitucí léčby, ale rozhodně pomáhá zvládat onemocnění lépe a mít metabolismus více pod kontrolou. Pan Luboš (68 let), který má diabetes II. typu a je již asi 20 let na insulinu říká: „Po roce cvičení mám konečně pocit radosti ze života. Cvičím třikrát denně, nejméně hodinu po jídle. Jím téměř všechno, pochopitelně střídmě, ale cukr je normální. Můj půlroční cukr je 5,5 mmol/litr." Jako prevenci mohou hormonální jógovou terapii cvičit také všichni, kdo mají k diabetu genetickou predispozici.

Jak často je potřeba cvičit

A jak často je potřeba cvičit? Především je nutné cvičit v celku bez přestávky a dodržovat stanovené pořadí cviků. Sestava trvá přibližně 30 minut a stačí ji cvičit 3x týdně.

tipy pro ženy snažící se o početí:
- BYLINY PODPORUJÍCÍ PLODNOST A POČETÍ:
třezalka, kopřiva, kontryhel, hluchavka, měsíček, řebříček

- Přímo magickou bylinou je kontryhel. Odpradávna byl doporučován na všechny ženské problémy včetně neplodnosti. Posiluje ženské orgány, především dělohu. Působí proti potratům a zvyšuje pravděpodobnost početí. Je jedinečný při menstruačních poruchách, tlumí menstruační bolesti a nadměrné krvácení. Léčí všechna zánětlivá onemocnění v podbřišku včetně zánětu vaječníků a výtoků. Po porodu zastavuje krvácení, podporuje tvorbu mléka a stahuje dělohu.

Denisa Haveldová