Zažily to tisíce českých pacientů: když přišly s receptem do lékárny, pilulky na svou chorobu tam nenašly. Zvlášť pokud šlo o malou venkovskou apatyku. Distributoři totiž do malých lékáren často nedovážejí. Další výpadky způsobili samotní výrobci.

Nic podobného už se nebude opakovat, slibuje nyní ministerstvo zdravotnictví. Vymyslelo prý účinný způsob, jak dostupnost léčiv jednou provždy vyřešit: po vzoru sousedního Slovenska chce zavést takzvaný emergentní systém. Tedy jakousi přímou linku mezi lékárnami a výrobci.

Citlivá data v ohrožení?

„Pokud přípravek v dané lékárně nebude, nahlásí to lékárník do systému a výrobce lék do dvou dnů doveze. Abychom nenavyšovali administrativní zátěž lékáren, bude vše probíhat elektronicky prostřednictvím eReceptu,“ popsal novinku náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel. Návrh zákona chce prosadit ještě letos.

Jenomže u části odborníků tvrdě narazil. Důvod? Novela zákona totiž předpokládá, že se budou firmy o objednávkách dozvídat prostřednictvím centrálního úložiště elektronických receptů. To je ale podle některých zdravotníků nepřípustné.
„Centrální úložiště elektronických receptů je totiž databanka s velmi citlivými údaji o lidecha jimi užívaných přípravcích. Pokud by někdo chtěl, mohl by z ní vyčíst i diagnózu konkrétních lidí. Přístup do ní by proto měli mít jen lékaři a lékárníci, možná také záchranáři a zdravotní pojišťovny. Rozhodně bychom ji ale neměli otevírat farmaceutickým firmám. Považuji to přinejmenším za neobvyklé,“ ozval se například předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Pochybnosti podle něj vzrůstají o to víc, že ministerstvo neprojednalo svůj návrh s ochránci soukromí. „To je pravda. Náš úřad podobný podnět ze strany ministerstva zdravotnictví skutečně nezaregistroval,“ potvrdil Hampelova slova mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Vojtěch Marcín. Samotný návrh zákona ale úřad komentovat nechtěl.

Navržený zákon ale nenaráží jen na Grémium majitelů lékáren. Výhrady k němu má i Česká lékárnická komora. „Připadá nám, že jde ministerstvo farmafirmám až příliš na ruku,“ komentuje znění normy šéf komory Lubomír Chudoba. Konkrétně: komoře vadí třeba příliš dlouhá doba, po jakou by mohl výrobce nově přerušit pravidelné dodávky svých léků. Nově by se mohly zastavit až na 180 dnů. „To ale může způsobit, že už budou některé léky dostupné jenom v rámci chystaného emergentního systému,“ upozorňuje na riziko Chudoba.

To se podle něj stalo i na Slovensku, kde české ministerstvo zdravotnictví hledalo inspiraci. „Osobně bych proto stanovil lhůtu maximálně na šedesát dnů,“ řekl Chudoba.

Problém měli s připravovaným řešením i poslanci sněmovního zdravotního výboru. Ministerstvo se totiž původně snažilo prosadit novinku jejich prostřednictvím – jen jako pozměňovací návrh již projednávané novely zákona o léčivech. To ale poslanci odmítli.

Poslanci: Nejprve si to prodiskutujte

„Jde o změny, které nejsou vůbec prodiskutované. Obcházeli bychom tím řádný legislativní proces,“ řekl například poslanec Petr Pávek ze STAN a doplnil: „Je velmi zvláštní, že chce vláda po-změňovacími návrhy měnit svůj vlastní vládní návrh. Zavádělo by to špatnou praxi do budoucna.“

Redakce Deníku požádala ministerstvo zdravotnictví o reakci na kritiku Grémia majitelů lékáren i dalších odborníků. Vedení rezortu ale zareagovalo až po zveřejnění článku, a to takto: "Výrobci ani distributoři nebudou mít v rámci emergentního systému přístup k osobním údajům z eReceptu. Lékový ústav jim bude prostřednictvím systému eRecept poskytovat pouze jedinou procesně-technickou informaci, a to, zda ID eReceptu, které lékárna uvedla v emergentní objednávce, odpovídá platnému eReceptu a zda je na něm předepsán přípravek, který je v emergentím systému objednáván. Dokonce ani lékový ústav nemá přístup k informacím o konkrétním pacientovi." Z toho důvodu ministerstvo podle mluvčí Gabriely Štěpanyové nepřizvalo ke spolupráci na tvorbě zákona Úřad na ochranu osobních údajů. K návrhu se ale budou moci podle ní ochránci soukromí vyjádřit v rámci připomínkového řízení.

Šéf Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček návrh zákona podpořil.