Jenomže jak ukazují čerstvá data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, není to úplně pravda. Jen během loňského roku lékaři tuberkulózu zaznamenali u 444 lidí. Třetinu pacientů tvořili cizinci – především z Ukrajiny, Slovenska nebo Rumunska. Zbylí nemocní ale byli Češi. Celkem 26 lidí nakonec chorobě podlehlo.

Tuberkulóza - InfografikaLékaři totiž zjistili, že některé léky přestávají na tuberkulózu působit. „Na léčbu jednou účinnou látkou nezareagovalo 58 pacientů, to znamená 18 procent případů. Neúčinnost několika látek byla zjištěna ve 12 případech,“ uvádí zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistiky. To jsou skoro čtyři procenta léčených lidí.

Špatně živení lidé

Podle plicního lékaře z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiřího Votruby přesto není důvod k panice. Alespoň zatím. „Česko stále patří k zemím s nejmenším výskytem této choroby. Pokud na tuberkulózu někdo umírá, jsou to většinou cizinci, kteří si k nám nemoc už přivezli,“ komentoval čerstvé statistiky. Neúčinnost přípravků je sice podle něj závažný problém, v posledních letech se ale naštěstí daří vyvíjet i nové medikamenty. Pokud nebude jejich použití masové, mohou dlouho fungovat.

Tuberkulóza je kapénková infekce, kterou nejčastěji trpí senioři a špatně živení lidé ze sociálně slabého prostředí. V posledních letech ale podle lékařů přibývá i netypických pacientů, kteří dostali tuberkulózu kvůli oslabené imunitě po transplantaci či biologické léčbě jiných nemocí.