Průběh je závažný

„Klíšťovou encefaltitidou onemocněl čtyřiašedesátiletý myslivec z Českolipska, který si z lesa přinesl hned několik přisátých klíšťat. Nemoc má však u něj závažný průběh a již od května leží na JIPu ústecké nemocnice,“ uvedla Jana Prattingerová, epidemiolog Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. Onemocnění jen zachvátilo natolik, že má ochrnuté všechny čtyři končetiny.

Onemocnění lze přitom jednoduše předcházet, a to očkováním. Zapotřebí jsou dvě dávky, další přeočkování pak v závislosti na věku po třech, respektive pěti letech.

„V Čechách nechávají očkovat především rodiče své děti. Přitom právě se stoupajícím věkem se zhoršuje průběh onemocnění. V Rakousku existuje výborná proočkovanost populace s velmi dobrými výsledky. Takového modelu bychom se měli držet,“ uvádí Vladimír Valenta, ředitel krajské hygienické stanice.

Zatímco na poli klíšťové encefalitidy je Liberecký kraj pod celostátním průměrem, naopak onemocnění boreliozou v důsledku přisátí klíštěte se vyskytuje častěji. „Může to však být způsobeno velmi dobrou spoluprací epidemiologů, infektologů a dalších specialistů,“ vysvětluje Jana Prattingerová.

Očkování neexistuje

Lymská borelioza je snadno léčitelná antibiotiky, ovšem není proti ní očkování. Jeden typ sice už existoval, prokázaly se však u něj výrazné vedlejší účinky, které způsobovaly problémy s klouby.

Hygienici v Libereckém kraji po několika letech v současných dnech provádějí sběr klíšťat, která následně projdou testy na přítomnost encefalitidy a boreliozy.

Pomocí hadru na tyči vlajkují po odpadnutí rosy travní porosty v lesích. Nachytaná klíšťata pak putují do národní referenční laboratoře a zdravotního ústavu na prozkoumání.

„Mapujeme všechny okresy kraje. V Liberci sbíráme klíšťata v lokalitě Lidových sadů. Na Turnovsku pak v Rovensku, kde zaznamenáváme vyšší počet případů boreliozy. Na encefalitidu se zaměříme na Jablonecku, a zejména pak na Českolipsku, kde hrozí navázání na ohnisko z Ústeckého kraje,“ upřesnila Prattingerová.