Výsledky transplantace ledvin jsou podle Trunečky závislé především na tom, jak se podaří najít shodu mezi dárcem a příjemcem v krevní skupině a antigenech. Čím větší je shoda, tím větší je šance na dlouhodobé přežití. Právě v párové výměně mezi více lidmi se dá najít mnohem výhodnější podobnost těchto antigenů.

IKEM zavedl některé nové metody 

„Ideální je mít dárce žijícího, proto se dělá program párových výměn. A vždy je dobré mít velký výběr zájemců o výměnu, v tom spočívá i ta naše spolupráce s Vídní – vytvořit propojení našich dvojic s těmi dvojicemi, které čekají ve Vídni a hledat lepší shody," uvedl Trunečka. Jedna taková výměna se už letos uskutečnila.

IKEM letos oslavil 50 let od první transplantace ledvin, za tu dobu jich udělal na 6000. V roce 2012 zavedl některé nové metody, včetně párových výměn ledvin a řetězových transplantací.

Investici hradil IKEM z vlastních zdrojů 

Institut také ve středu otevřel nový operační sál a další rekonstruovaný. Jsou vybavené moderní technikou, například operační světla mají zabudované kamery, takže umožňují přenos průběhu transplantace pro lékaře i mimo operační sál. Součástí investice za 85 milionů korun, kterou hradil IKEM z vlastních zdrojů, je i nová laboratoř na léčbu komplikací diabetu.

Čtěte také: Léčba cukrovky bez inzulínu? IKEM zkouší přeprogramovat buňky