Viroložka Hana ZelenáViroložka Hana ZelenáZdroj: se svolením H. ZelenéZabýváte se protilátkami po covidu. Jaké jejich množství člověka chrání?
Prakticky jakékoli, protože nezáleží jen na protilátkách. Po prodělání nemoci je imunita dlouhodobější, komplexnější a efektivnější než po vakcíně. To neznamená, že komukoliv doporučuji záměrně se nakazit. Nelze však ignorovat fakt, že valná většina lidí již infekcí prošla. Vážné průběhy nemoci nikdy zcela nevymizí. Půjde však spíš o výjimky. Budou to hlavně lidé, kteří onemocní poprvé. Ať již jsou vakcinovaní či nevakcinovaní.

Jak dlouho postinfekční imunita trvá?
Katarští vědci nedávno zveřejnili výsledky, z nichž vyplývá, že ochrana vůči hospitalizaci a úmrtí je u lidí, kteří covid prodělali, přibližně 97 procent. Přetrvává minimálně čtrnáct měsíců, s časem nijak významně neklesá a funguje proti různým mutacím. Nesejde přitom na tom, jakou variantou koronaviru byl člověk nakažen poprvé. Slušná je i ochrana vůči reinfekci, byť ta postupně klesá.

Očkování proti koronaviru - Ilustrační foto
Čtvrtá dávka očkování proti covidu: Zájem je hlavně v Praze, v krajích je slabší

Komu byste tedy doporučila posilující dávku vakcíny?
Je třeba vzít na zřetel, že vakcíny, kterými se očkuje, byly vyvinuty na původní variantu z Wuchanu, která tady už dva roky není. Jistý efekt mohou mít pro lidi, kteří z hlediska věku nebo chronických nemocí patří k rizikové skupině a covid v posledním roce neprodělali. Těm očkování zajistí alespoň nějakou dočasnou ochranu. Benefit ale nemá pro děti nebo mladé a lidi, kteří covid prodělali. Očkovat paušálně proto není optimální řešení.

Proč?
Je opravdu jiná situace než třeba před rokem. Plno lidí má covid už za sebou, což lze považovat za dávku vakcíny, dokonce daleko účinnější. Někdo covid prodělal i opakovaně, přičemž s případnou reinfekcí lidé v nemocnicích takřka nekončí. Opakovaná aplikace vakcín proti staré variantě může vést i ke zhoršení imunitní odpovědi na novější varianty.

Očkování proti koronaviru. Ilustrační snímek
Nárůst nakažených pokračuje. Za pondělí přibylo 2895 případů covidu

Do Česka má přijít nová vakcína Valneva. Ta bude určena případným zájemcům, jež doposud nejsou očkovaní. Co si od ní slibujete?
Jedná se o inaktivovanou celovirionovou vakcínu. Jejím prostřednictvím vám aplikují mrtvý virus. Otázkou ale je, z které varianty pochází. Imunitní odpověď jistě vyvolá, nikoli ale takovou jako když covid proděláte. Benefit proto může mít také jen pro rizikové lidi, kteří covid neprodělali.

Evropská agentura pro léčivé přípravky EMA zahájila hodnocení vakcín Pfizer a Moderna upravených na omikron, které v budoucnu taktéž mají přijít i do Česka. Jak budou podle vás účinné ty?
Současné subvarianty jsou stále zahrnuty pod omikron, protože mutací ještě není tolik, aby se dalo hovořit o zcela nové variantě. Zatím není jisté, kdy k nám vakcíny na omikron přijdou a která varianta tady bude v té době. Každopádně ale musí zůstat na svobodném rozhodnutí každého člověka, zda první nebo další vakcinaci podstoupí nebo ne. Stát by ale podle mě už neměl nic nařizovat a podmiňovat očkováním účast na běžném životě.