Nic horšího jsem nikdy nezažila. Během jediné noci jsem zestárla o několik let, přiznává osmatřicetiletá Alena z Prahy. Lékaři u ní totiž loni odhalili infarkt.

Profesor Pavel Kolář.
Pavel Kolář: Dnešní medicína má k člověku opravárenský přístup

„Šla jsem z nákupu domů, a najednou mě přepadly obří návaly horka a chladu. Pálilo mě i na hrudi,“ vzpomíná. Přičítala to prý úzkosti, s níž se už dříve potýkala. „Nebo tomu, že jsem něco špatného snědla,“ pokračuje. Až v nemocnici přišlo překvapení: lékaři jí řekli, že šlo o selhání srdce.

Kuřačky s antikoncepcí

Infarkt myokardu postihne každoročně v Česku asi dvacet tisíc lidí. Stále častěji jde přitom o třicátníky. Mladší ročníky už podle lékařů tvoří dokonce pětinu všech pacientů.

„Nejohroženější skupinou jsou obézní kuřáci, kteří se potýkají s cukrovkou,“ přibližuje předseda České kardiologické společnosti Miloš Táborský. Na nemocniční lůžka stále častěji uléhají i ženy, které kromě cigaret užívají také hormonální antikoncepci. Právě kvůli této kombinaci jsou vystaveny obrovskému riziku žilní trombózy. Pozor by si měli dát i lidé, v jejichž rodině se už choroba vyskytla.

InfografikaZdroj: DeníkStále většímu procentu pacientů ale umí lékaři pomoci. „Úmrtnost po přijetí do nemocnice se díky pokrokům v medicíně snížila v posledních pětadvaceti letech o třináct procent,“ uvádí Táborský.

Zapomínají na léky

Mohou za to třeba moderní protidestičkové léky, které zabraňují tvorbě krevních sraženin. „Užívají se dlouhodobě a úmrtnost díky nim klesá až o 29 procent,“ přibližuje některé z důvodů, proč se pacienty daří zachraňovat, profesor Táborský.

Umírání. Ilustrační foto.
Žijeme stále déle. Ve zdraví ale strávíme mnohem méně let než severské národy

Přesto by mohly být výsledky ještě lepší. Stačilo by, aby se lidé po propuštění z nemocni-ce drželi pokynů lékařů. Jenomže to řada z nich nedělá. Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK zapomíná užívat své léky dokonce 43 procent pacientů. Pětina nemocných přitom paradoxně spoléhá jen na jejich účinky. Část lidí navíc nepřestane kouřit a nezhubne.