Izolaci bude možná dál nařídit individuálně. „Míru individuálního rizika posoudí buď praktický lékař, nebo odborníci krajské hygieny. Mohou nařídit individuální izolaci nebo jiná karanténní opatření jako u jiných infekčních nemocí,“ řekl Válek. Podobně podle něj postupuje většina evropských zemí.

Ministr před jednáním kabinetu novinářům řekl, že covid je stále jedno z nejvážnějších virových onemocnění na světě a bude tady stále. „Víme ale jak ho diagnostikovat, jak ho léčit, jak se chránit,“ zdůvodnil změnu. Onemocnění podle něj bude po zrušení povinných izolací standardní vážnou smrtelnou nemocí, ke které se bude přistupovat normálně.

Ministerstvo zdravotnictví v odůvodnění této změny uvedlo, že lékaři budou zvažovat míru rizika, kterou pozitivně testovaný pro své okolí znamená. Přísněji by mohli posuzovat například zdravotníky, kteří pracují s lidmi se sníženou imunitou, nebo pracovníky v lůžkových zařízeních sociálních služeb. Mohou jim místo izolace ale také nařídit třeba nošení respirátoru.

Podmínky izolace se měnily 

Šíření nakažlivé lidské nemoci je trestným činem, za který trestní zákoník v základní sazbě ukládá šest měsíců až tři roky vězení. Na vládním seznamu nadále zůstanou například cholera, mor, AIDS, pohlavní nemoci, salmonelózy, SARS, záškrt nebo tuberkulóza. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby se léčení covidu-19 vrátilo do rukou lékařů. O tom, zda nakaženého člověka pošlou do izolace, mají rozhodovat podle míry rizika - konkrétně podle zdravotního stavu pacienta, jeho okolí nebo vykonávané práce.

Podmínky izolace a karantény se za tři roky pandemie covidu-19 měnily. První pacienti v březnu 2020 byli důsledně izolováni v nemocnicích. Nejdříve byla izolace čtrnáctidenní a všem kontaktům nakaženého se nařizovala karanténa, později se izolace zkracovala na deset a sedm dní. Karanténa byla zrušena loni v únoru před rokem a v současné době se na kontakty nakaženého, včetně členů jeho domácnosti, žádné automatické povinnosti nevztahují.