Měli by proto myslet na ochranu před škodlivými účinky a pokožku udržovat v kondici. Třeba pomocí bylinek.

Preventivně posilnit kůži černým rybízem a když už se objeví popáleniny, nasadit třesalku.

Stav pokožky je podle bylinkářky možné účinně posílit ještě před dovolenou, během níž lidé vystavují tělo větším dávkám slunečního záření.

„Pro zlepšení kvality kůže je vhodná tinktura z pupenů černého rybízu, která zároveň zvyšuje i obranyschopnost organismu. Blahodárné účinky na kvalitu a vzhled pokožky má také sprej z pýru, tea tree, kostivalu a dalších bylin, které posilují hydrataci a pružnost kůže," poradila bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z bylin.

Vyhlazuje vrásky, omlazuje

Po pobytu na slunci je potřeba pořádná hydratace.

Pro prevenci, ale i v případě spálenin, je nutné co nejvíce podpořit regenerační funkce kůže i celého organismu.

„V tom jsou zásadním pomocníkem přípravky obsahující nedávno objevenou takzvanou molekulu života, která inteligentním způsobem komunikuje s buňkami organismu a upravuje jejich rovnovážný stav," upozornila Podhorná.

Pomáhá totiž normalizovat buněčné funkce a prodlužovat jejich životnost.

„V kombinaci s flavonoidy má tato molekula široké antioxidační účinky. Tento komplex v podobě mléka, masti a gelu výrazně podporuje pokožku nejen při spáleninách, ale i v případech dalších vážných kožních nemocí. Kromě toho též vyhlazuje vrásky a napomáhá celkovému omlazení organismu," shrnula Jarmila Podhorná.

Co se spálenou kůží?

Pro případy, kdy se na těle objeví popáleniny, je podle bylinkářky potřeba pokožku co nejdříve zchladit. Ideálně pod studenou sprchou.

S takto poškozenou pokožkou si pak velmi dobře poradí bylinky, které poskytnou zklidnění bez vedlejších účinků.

„Třezalkový, měsíčkový i lopuchový olej urychluje hojení poškozené kůže. Lze jej využít při jemné masáži nebo jako obklad. Vysoce účinná je také čtyřkvětová mast z černého bezu, lnice, lopuchu a měsíčku lékařského, která pomáhá při regeneraci nezhojených ran na kůži," poradila odbornice Jarmila Podhorná.