Jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství a trochu mě děsí, jak se mi zhoršila kvalita nehtů a vlasů. Je to běžné? (Olina)

Ano, ale nebojte se, většinou vše pomine. Ve zhoršené kvalitě vlasů a nehtů, ale nejvíc změn se týká kůže nastávající maminky, se odrážejí hormonální změny v těhotenství.

Vlasy a nehty

Během těhotenství se mohou ženám více mastit vlasy a urychluje se jejich růst. Žena by měla používat kvalitní šampon. Vlasy je možné mýt každý den. Po porodu naopak vlasy nadměrně vypadávají.

Stav se obvykle upraví do jednoho roku po porodu. Studie neprokázaly, že by se měly ženy v těhotenství a po porodu vyhýbat kadeřnickým službám.

Nehty rostou v těhotenství rychleji, ale více se třepí a lámou. Jde o přechodný stav, který se sám upraví. Důležité je nehty pravidelně promašťovat krémem a stříhat nakrátko.

Kůže a strie

Za zcela normální kožní změny v těhotenství se považují hyperpigmentace, které se vyskytují až u 90 procent těhotných žen. Objevují se již na začátku těhotenství jako zřetelnější zbarvení prsních dvorců, genitálu a podpaží. Linea fusca je tmavá linie mezi pupkem a stydkou sponou.

Strie neboli pajizévky jsou červené nebo fialové jizvy na kůži v oblasti břicha, hýždí, stehen a prsů. Na jejich vzniku se podílí hormonální změny a genetické faktory. Vyskytují se u většiny těhotných ve druhém a třetím trimestru. Při léčbě strií se využívá laser, ale výsledky jsou nejisté. Na trhu existuje řada krémů a olejů, které jsou určeny přímo k prevenci tvorby strií.

Ženy by je měly začít používat od začátku těhotenství a kombinovat je s přípravky, které budou co nejvíce kůži hydratovat.

Melasma neboli těhotenská maska jsou oboustranné hnědé skvrny na tvářích. Většina pigmentací v šestinedělí zmizí. Asi u pětiny žen změny přetrvávají a vyžadují léčbu kožním lékařem. Důležitá je prevence, která spočívá v důsledné ochraně před UV zářením. Žena by se neměla nadměrně slunit, chodit do solárií a měla by používat krémy s vysokým UV faktorem.

gynekoložka MUDr. Radka Gregorová

Změny na těle nastávající matky

Kvalita vlasů a nehtů se může vlivem hormonálních změn výrazně zhoršit hlavně v prvním trimestru těhotenství. Nejdéle do jednoho roku po porodu se vše srovná.

Změny v pigmentaci kůže jsou také následkem hormonálních změn. Kůže je více tmavá, zejména na sliznicích a v podpaží. Prvotním znakem těhotenství je například ztmavnutí bradavek a prsních dvorců do fialovohněda.