Jestliže denně cestujete hromadnou dopravou, patříte v chřipkovém období mezi ty nejohroženější. Pomoci by mohl med se skořicí a zázvorem. Smíchejte jednu kávovou lžičku jemně nastrouhaného zázvoru s polévkovou lžící medu a nechejte asi deset minut odležet, zalijte vroucí vodou a přidejte přibližně čtvrt lžičky skořice a všechno naráz vypijte a opakujte třikrát denně. Případně si připravte do zásoby směs medu a zázvoru, abyste si mohli udělat čaj kdykoliv.

Ilustrační foto
Práva dětí: Když dítě řekne ne, tak to platí, doktore

Imunitu dokáže posílit řeřicha s jablkem. Potřebujete klíčky řeřichy a jablko, vše rozmixujete a přidáte špetku skořice, případně můžete přidat na doslazení trochu medu. Řeřicha je bohatá na antioxidanty, vitamín C a enzymy. Doma si ji snadno a rychle vypěstujete, stačí semínka řeřichy namočit na jednu až dvě hodiny do studené vody, po dvou hodinách propláchnete a dáte do misky, kterou vystelete kouskem utěrky (nebo jinou bavlněnou nebo lněnou textilii), kterou navlhčíte. Chcete-li ještě víc účinky posílit, přidejte ke koktejlu asi centimetr křenu. V chřipkovém období se doporučuje pít šťávu třikrát denně.

Kubánskému oreganu se také říká rýmovník, protože uvolňuje nosní dutiny a usnadňuje dýchání. Má také dezinfekční účinky, takže když si květináč s rostlinkou postavíte třeba na pracovní stůl v kanceláři, její silice zvýší pravděpodobnost, že vás kýchající kolega nenakazí. Stačí vzít lístek rostliny, rozemnout mezi prsty a vdechnout silice. Lodyha s lístky vydrží několik dní i v hrníčku s vodou.

Ilustrační foto.
Chřipka zabiják: ročně kvůli ní umírají až dva tisíce Čechů. Zejména ti starší

Třapatka nachová silně posiluje obranyschopnost organismu, Tahle bylinka a hlavně tinktura z ní ochrání před chřipkou. Připravit si můžete vývar ze sušeného kořene třapatky, kdy čajovou lžičku rostliny, zalijete čtvrt litrem studené vody, vše povaříte přibližně pět minut, potom necháte čtvrt hodiny luhovat, následně scedíte. Toto množství užíváte maximálně třikrát denně po dobu dvou týdnů. Stejně dobře ale působí i bylinka šalvěj lékařská. Šalvějový odvar s medem působí především antibakteriálně, antiviroticky a dezinfekčně.

Yzop lékařský je dezinfekční a antibiotický a chrání před chřipkou. Výrazně zlepšuje stav při zánětu dýchacích cest. Pitím čaje z yzopu lékařského v chřipkovém období, zvyšujete pravděpodobnost, že chřipku nechytnete.

Ilustrační foto
Chřipka neustupuje. Nemocných je víc než v minulém týdnu