Jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem?
Ten hlavní je v účinnosti. Zatímco rouška chrání především lidi okolo vás, respirátor je určen především pro ochranu lidí, kteří je nosí. Ale samozřejmě i rouška může částečně viry přenášené kapénkami zachytit. Například ta vyrobená z bavlny může mít podle některých studií účinnost až 70 procent. Záleží na hustotě tkaniny. Respirátor FFP2 (N95) má účinnost ochrany okolo 95 procent, FFP3 (N99) pak minimálně 99 procent. U respirátoru s výdechovým ventilem je ale třeba vzít si ještě roušku.

Stačí mi respirátor FFP2, nebo je nutný nosit FFP3?
Ve většině případů postačí respirátor úrovně FFP2. Když už člověk v obchodě nebo v tramvaji sedí nedaleko někoho nakaženého, je od něj na větší vzdálenost. I ministerstvo zdravotnictví na webu koronavirus.mzcr.cz uvádí, že respirátory třídy 3 nepotřebují nutně ani všichni zdravotníci, ale jen ti, kteří pracují přímo s nakaženými.

Kde respirátory seženu a kolik stojí?
Jak respirátory FFP2, tak FFP3 se dají volně koupit, byť ty druhé hůře. Například v lékárnách nebo prostřednictvím e-shopů. Při nákupu více kusů jsou levnější. FFP2 se tak dá koupit v řádech desítek korun, třeba i za 20 Kč, ceny FFP3 pak se pak pohybuj ve stokorunách.