Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je hlad nejlepší lékař?

K uzdravení, regeneraci a omlazení organismu prý pomůže hladovění. S ohledem na bezpečnost však musí probíhat řízeně a pod dozorem. V Německu existují kliniky přírodní medicíny, kde léčebný pobyt spojený s půstem dokonce financují zdravotní pojšťovny. U nás tomu tak zatím není a hladovět si musíte za vlastní peníze.

7.2.2015 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Thinkstock.com

Tím, že určitá míra hladovění může být zdraví prospěšná, se vědci zabývají již delší dobu. Koneckonců pravidelné půsty ne nadarmo nařizují i prakticky všechna náboženství a staré léčebné systémy. Mohou ho podstoupit jak nemocní lidé, kteří chtějí řešit určitý konkrétní problém, tak i zdraví lidé, kterým jde spíše o regeneraci a prevenci.

Pod dohledem

Zejména v Německu a Rusku se touto problematikou zabývají již velmi dlouho. Existují tam kliniky a sanatoria, kde se hladoví pod lékařským dohledem, a v těchto zemích je řízené hladovění uznáno jako léčebná metoda a jako takovou ji v určitých případech hradí tamní zdravotní pojišťovny.

V Česku tato metoda zatím jako léčebná uznána není, ale vzniklo zde Centrum řízeného hladovění, které organizuje pro nemocné léčebné pobyty na zmíněných zahraničních klinikách a v Česku pořádá kurzy hladovění pro zdravé jedince – Půst pro zdraví.


Řízené hladovění je vždy časově omezené. Při hladovění v sanatoriích v Ruské federaci se pije pouze voda, v Německu používají zeleninové šťávy a vývary. Hladovění trvá obvykle deset až 14 dnů, přičemž asi po jednom až třech dnech člověk ztrácí pocit hladu. „Vlastně nehladoví, jen přechází na jiný typ výživy – takzvané vnitřní výživy, kdy je organismus vyživován dostatečně z vlastních zásob. Organismus spotřebovává především nepotřebné tuky a staré tkáně," uvádí Ing. Vladimír Popov z Centra řízeného hladovění. U jedinců, kteří jsou závislí na lécích, kúra probíhá výhradně pod dohledem lékaře a postupně se eliminují užívané léky.

„Operace bez nože"

„Hladovění působí vždy na celý organismus. Používali ho již starověcí lékaři, například známý Hippokrates. Léčí i choroby často označované za nevyléčitelné či chronické. Proto se také hladovění přirovnává k operaci bez nože," uvádí Ing. Vladimír Popov z Centra řízeného hladovění a pokračuje: „Hladovění léčí celé tělo. Je to velmi silná, efektivní detoxikace organismu, po které dojde k normalizaci řady tělesných pochodů. Vhodnost použití však vždy závisí na stavu konkrétního klienta a je důležité zdůraznit, že má i své kontraindikace."

To, že je hladovění řízené, znamená mimo jiné, že úbytek váhy nesmí přesáhnout bezpečnou hranici. Za tu se považuje maximálně 15 procent ztráty původní váhy při jednom cyklu hladovění. Klienti závislí na lécích jsou v průběhu hladovění neustále monitorováni, je jim měřen tlak, pulz, analyzována krev a moč.

I v Česku Půsty pro zdraví probíhají podle lékařsky schválené metodiky a jejich trenéři jsou speciálně vyškoleni. Jejich hlavním úkolem je pomáhat klientům překonávat problémy, které při silné detoxikaci organismu mohou nastat. Takové stavy organismu klienti obvykle neznají a sami neumějí řešit.

Hladovění mohou jako prevenci podstoupit i zdraví lidé, pro něž je určeno regenerační hladovění. Jeho účelem je harmonizovat, regenerovat a omladit organismus. „Je to zároveň ten nejlepší protistárnoucí (antiageing) program, který svému organismu můžete dopřát. Žádné jiné přípravky, bylinky ani léky nemohou dosáhnout takového efektu, jako má řízené hladovění, které je v tomto směru opravdu výjimečné," uvádí Ing. Vladimír Popov s tím, že některé zahraniční kliniky mají právě na půstech či hladovění založen omlazující, takzvaný „antiageing" program (USA, Německo, Austrálie, Rusko, Japonsko).

Sedm dnů bez jídla

Celý program trvá většinou přibližně 14 dní, přičemž vlastní hladovění trvá nejméně sedm dní a zbytek je pozvolný návrat k běžnému stravování. Jeho nezbytnou součástí je podpůrný detoxikační program v podobě přiměřeného cíleného pohybu a očisty střev. Ing. Vladimír Popov uvádí základní principy, na kterých řízené hladovění funguje:

- Působí komplexně na celý organismus, a ne jen na jednu jeho část. Proto se dostane ke kořenům problémů a neléčí jen druhotně vzniklé potíže.
- Endogenní výživa. Organismus je schopen po určitou dobu žít kvalitně ze svých zásob. Přibližně po třech dnech se „přepne" na takzvanou endogenní (vnitřní) výživu a člověk ztrácí pocit hladu.
- Ohraničená doba hladovění. Hladoví se jen po omezenou dobu, která je individuální dle stavu organismu. Přesně daným postupem se pak přechází na plnohodnotnou stravu.
- Priorita výživy orgánů. Životně důležité orgány jako srdce či mozek v podstatě nehladoví, ale jsou vyživovány i při endogenní výživě přednostně a kvalitně.
- Účinná detoxikace. Při endogenní výživě organismus spotřebovává nejprve tukové vrstvy, staré a nepotřebné tkáně. Snadněji vylučuje vše přebytečné a toxické.
- Samoléčící schopnost organismu. Pročištěné orgány a tkáně po hladovění lépe fungují a organismus se sám „opravuje" podle svých priorit.

A jak probíhá samotný program hladovění pro zdravé osoby v Centru řízeného hladovění? Den před začátkem půstu byste měli podle instrukcí tělo připravit tím, že budete jíst odlehčenou stravu. Samotný postní režim pak začíná požitím projímavé soli. Její množství určuje trenér. Rozpustí se ve 3 l teplé vody, kterou je nutné vypít pokud možno najednou. Poté se vypije ještě 3 l mátového čaje.

Podle Ing. Vladimíra Popova působí tato úvodní očistná procedura jako „úder do bubnu". Umožní řádné vyprázdnění a pročištění zažívacího traktu, uvolní střeva a je jakýmsi startem půstu. V jeho průběhu se přijímají pouze určené zeleninové šťávy a vývary, bylinkové čaje a voda v neomezeném množství.

příznivé účinky řízeného hladovění
- METABOLICKÉ PORUCHY
(metabolický syndrom, vysoký cholesterol, exogenní obezita, dislipidemie)
- MIGRÉNY A CHRONICKÉ BOLESTI HLAVY
- KARDIOVASKULÁRNÍ ONEMOCNĚNÍ
(ischemická choroba srdeční, arteriální hypertenze, ateroskleróza)
- NEMOCI TRÁVÍCÍ SOUSTAVY
(chronická gastritida, chronická duodenitida, chronická cholecystitida, chronická pankreatitida, chronická kolitida, střevní disbakterióza)
- NEMOCI KŮŽE
(lupénka,akné, kopřivka, exém)
- PORUCHY POHYBOVÉHO APARÁTU
(osteochondróza, deformující polyosteoartróza)
- RESPIRAČNÍ ONEMOCNĚNÍ
(bronchitidy, astma, senná rýma)
- PSYCHICKÉ PORUCHY
(deprese, neuróza, syndrom vyhoření, vegetativní dystonie)

Důkladná očista

Součástí postního programu je klystýr. Jde o velmi starou očistnou techniku, která ovšem u většiny lidí nevyvolává zrovna příjemné představy.

Ing. Vladimír Popov k tomu říká: „Není potřeba se klystýru bát. Není vhodné ho v běžném životě aplikovat příliš často, aby se nenarušila střevní mikroflóra, ale v průběhu postního programu má své důležité místo, nelze ho vynechat a provádí se každý den. Vlivem tekutiny se objem střeva zvětší, od stěn se začnou odlepovat usazeniny a s naředěnou stolicí se vyplaví ven. Z celé záležitosti si můžete udělat pokud možno příjemnou chvilku třeba tím, že si pustíte hezkou hudbu, provedete si jemnou masáž břicha a soustředíte se na fakt, že se odlehčíte."

Po šesti dnech tohoto režimu následuje návrat k běžnému stravování. Neznamená to však, že se můžete hned vrhnout na husu s knedlíkem.

Návratová dieta

Organismus je potřeba na běžnou stravu pozvolna připravit s pomocí takzvané návratové diety, kterou držíte tři dny. Základní potravinou je v tomto období opět zelenina. První den například zeleninová polévka, jablko, k večeři lehká porce zeleniny připravená v páře. Druhý den můžete přidat rozvařené vločky či zeleninu obohatit o semínka, třetí den knäckebrot, tvaroh či rýži.

Ještě několik dalších dní byste měli jíst stravu založenou zejména na zelenině, ovoci a uhlohydrátech, případně luštěninách a až postupně též živočišných bílkovinách.

Ing. Vladimír Popov se svojí kolegyní Mgr. Věrou Husákovou (trenérkou půstu) hladovění pravidelně podstupuje a byl téměř na všech sanatoriích a klinikách v Evropě, které se řízeným hladověním zabývají.

„Každý, kdo tímto hladověním projde, získá pro svůj organismus okamžitý prospěch a samozřejmě to i okamžitě pocítí. Regenerační hladovění mohou absolvovat zdraví i nemocní lidé. Ocení to zejména nemocní lidé trvale závislí na lécích, ti ale nemohou hladovět bez dozoru lékařů. Kromě výrazného ozdravení pomocí hladovění se mohou zároveň zbavit i celé řady nemocí včetně toho, že přestanou být závislí na lécích," uvádí Ing. Vladimír Popov.

Cílem není váhový úbytek

Je třeba říci, že cílem hladovění rozhodně není váhový úbytek. K určitému snížení váhy sice důsledkem tohoto programu dojde, ale spíše je to „vedlejší produkt".

Hlavní je především důkladná očista organismu. Dochází k velmi silné detoxikaci na úrovni buněk. Tělo nemusí zpracovávat potravu a buňky se zbavují odpadů, které jsou v nich nahromaděny (močovina, kyselina močová, čpavek a podobně). Při endogenní výživě buňky také „hubnou". V membránách buněk se totiž běžně ukládají nespotřebované bílkoviny, membrány tloustnou. Při hladovění organismus potřebuje bílkoviny a spotřebovává ty, které jsou shromážděny v buněčných membránách. Tím se zlepšuje průchodnost membrán a činnost buněk. Je to ta nejúčinnější detoxikace na buněčné úrovni. Odhaduje se, že v membránách buněk je v celém organismu nejméně pět kg bílkovin. Tyto se také spotřebovávají během řízeného hladovění.

K tomuto jevu nedojde při jednodenní nebo dvoudenní hladovce. Pokud na sobě chceme pocítit skutečný efekt hladovění, jsou nutné delší doby hladovění, tedy sedm a více dnů." Detoxikace se samozřejmě týká i celého střevního traktu. Podle Vladimíra Popova se při hladovění střevní trakt pročišťuje, odstraní se staré nánosy a zlepšuje se jeho vstřebávací kapacita. Ustupuje většina neduhů, které souvisí s nedostatečnou funkcí střevního traktu.

Zdraví začíná ve střevech

„Většina lékařů se shodne na tom, že zdraví začíná ve střevě, neboť s jeho funkcí souvisí nejen střevní potíže, ale i další neduhy," popisuje Ing. Vladimír Popov a pokračuje: „při hladovění se organismus zbavuje tuků, neboť ty jsou při přepnutí na endogenní výživu hlavním zdrojem energie. Zde je třeba zmínit viscerální tuk vyplňující dutinu břišní a obklopující nepárové orgány v ní. Určité množství je ho sice zapotřebí, ale nadměrné množství ohrožuje zdraví. Podporuje zánětlivá ložiska, negativně ovlivňuje tvorbu hormonů, vznik kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky II. typu, rakoviny prsu a podobně. Neumožňuje ani plné brániční dýchání a potažmo správné okysličování. Při hladovění dochází k normalizaci množství viscerálního tuku v oblasti břišní. I to je součást celkové detoxikace a omlazení organismu."

na vlastní kůži
Vydržet půst jsem si chtěla vyzkoušet sama na sobě kvůli článku, i ze zvědavosti, co takové šestidenní hladovění s člověkem udělá. Když jsem se dozvěděla, že výsledkem by mělo být také omlazení, nemohla jsem se hladovění dočkat.

První den proběhl celkem bez problémů, i když psychika dělá své. Pocit, že si nesmíte žádné jídlo dát, vás nutí na něj neustále myslet a před očima se pochopitelně míhají ty nejnezdravější laskominy. Žádný závratný pocit hladu se ale nedostavil. Druhý den probíhal podobně, pouze s tím rozdílem, že chuť na laskominy téměř odezněla. 

Třetí den ale přišla krize, a to hned po ránu. Dostavila se obrovská slabost až na omdlení a bylo mi jasné, že když se okamžitě nenajím, bude zle. Trenér půstu s klienty sice řeší podobné situace, ale připadalo mi, že na nějaké telefony trenérce není čas. A tak jsem se najedla. Tyto stavy jsou prý způsobeny tím, že se tělo rychle zbavuje toxinů a každý člověk na to reaguje jinak. Že by ale někdo hladovku přerušil se prý ještě nestalo. No, někdo vždycky musí být první.

Ostatní hladovkáři byli stateční a vydrželi. Žádný vážný problém nikdo neměl, někteří hlásili drobnější potíže typu bolení hlavy či zhoršené vidění, které po poradě s trenérkou půstu odeznělo. Na konci půstu se podle vlastních slov cítili svěží a hlad prý vůbec neměli. V každém případě, před podstoupením podobné kůry je vhodné poradit se se svým lékařem.

Denisa Haveldová

Autor: Redakce

7.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Dělnické profese - Stabilní zahr. firma Wet Wipes Int. 17 500 Kč

Stabilní zahraniční firma Wet Wipes Int. vyrábějící vlhčené ubrousky hledá pracovníky do výroby v Noutonicích: baličky/baliče (17.500 Kč + odměny), techniky (23.000 Kč + odměny), pomocný dělník (19.000 Kč + odměny), technik jakosti (nástupní plat 20.000 Kč + odměny). Dvousměnný provoz po–pá, 5 týdnů dovolené. Zastávka busu č. 350 před firmou (Kladno – Praha). Kontakt: Wet Wipes International s. r. o. Noutonice 57, Lichoceves

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 7 200 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/ka ve školní družině. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Makarenkova č.p. 23/2, Bystrovany - Olomouc., Požadováno vzdělání pedagogické směru (vychovatelství, učitelství). Pracovní doba: 13.30 - 16.30 hod., Kontakt je možný POUZE e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola bystrovany, okres olomouc, příspěvková organizace, Makarenkova, č.p. 23, 779 00 Olomouc 9. Informace: Radmila Klásková, +420 734 325 193.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 22 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:3.4.2017.A:19.3.2018. Praxe min. 5let, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, řidičský průkaz sk. B výhodou. K základní mzdě poskytujeme odměny z obratu dle vnitřního mzdového předpisu. Telefonní kontakt v pracovní dny od 8:00 do 17:00 na tel:604 591 771. Osobní schůzka po předchozí telefonické domluvě.E-mail:kamenstav@seznam.cz.. Pracoviště: Jiří červinka kamenstav - sídlo, 742 81 Bravantice. Informace: Jiří Červinka, +420 604 591 771.

Gastronomie - Kuchař/ka HPP do školní jídelny 15 000 Kč

Přijmeme do školní jídelny kuchaře/ku s praxí. CV zasílejte na níže uvedou e-mailovou adresu.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
13

Peníze nejen do Agrofertu mají téct dál. Ministr přesvědčil kolegy z EU

Ilustrační foto.

V Brně se střílelo. Jeden muž je ve vážném stavu, policisté útočníka zadrželi

Na dálnici v Německu havaroval cadillac amerického prezidenta Eisenhowera

Poblíž Stuttgartu došlo k pikantní nehodě. Na bok se tam převrátila limuzína, která patřívala 34. prezidentovi Spojených států amerických. Stalo se tak při páteční havárii kolony pěti vozidel na německé dálnici A5.

Kiskův požadavek, Sarkozyho zadržení a Drahošův spolek: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Hodnota Facebooku klesla o 40 miliard dolarů. Zuckerberg půjde před komisi

V pondělí klesly akcie Facebooku téměř o 7 procent. Pokles pokračoval i po otevření americké burzy, v úterý se hodnota snížila o další více než dvě procenta. Podle agentury Reauters znepokojilo investory podezření ze zneužití dat uživatelů Facebooku k politickým účelům.

Sir Ringo Starr: princ William povýšil do šlechtického stavu bubeníka Beatles

Richard Starkey, známější pod pseudonymem Ringo Starr, se zúčastnil úterní ceremonie v Buckinghamském paláci v Londýně společně s manželkou Barbarou Bachovou. Jeho kolega z legendární britské skupiny Beatles, Sir Paul McCartney, se téže pocty dočkal v roce 1997.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT