Na přelomu tisíciletí si ale lék svou pověst napravil. Odborníci totiž zjistili, že výborně působí na lepru. Objevili také jeho protinádorové účinky. Osvědčil se hlavně u rakoviny krve. Třeba délka přežití lidí s mnohočetným myelomem se i díky němu prodloužila až trojnásobně.

„Průměrná doba přežití se u starších nemocných prodloužila z původních dvou let na současných šest let. Pokud jsou pacienti schopní absolvovat i vysokodávkovou léčbu s podporou kmenových buněk, je naděje na přežití ještě vyšší – pohybuje se kolem osmi let,“ popisuje přední český hematolog, profesor Vladimír Maisnar.

Vidět je to třeba na příběhu dnes čtyřiasedmdesátiletého Petra z Českobudějovicka. Myelom u něj lékaři odhalili před celými 17 lety. „Hrál jsem tehdy stolní tenis, když se mi najednou udělalo špatně. Nemohl jsem dýchat a lapal jsem po vzduchu. Když jsem po krátké pauze zkusil hrát znovu, zkolaboval jsem,“ vzpomíná Petr na okamžik, kdy se rakovina ozvala vůbec poprvé.

Infografika

Od té doby prodělal řadu chemoterapií včetně léčby zmíněným thalidomidem. Podstoupil i dvě transplantace, při nichž mu lékaři vrátili do těla předtím odebranou krvetvornou tkáň – aby zmírnili vedlejší účinky terapie. „Dnes sice zažívám sedmé zhoršení nemoci, díky novým lékům a péči lékařů s ní ale stále úspěšně bojuji,“ říká.

Podle předsedy České myelomové skupiny Romana Hájka bude takových případů přibývat. „U třetiny nemocných se nám dnes daří dosáhnout přežití delšího než 10 let od stanovení diagnózy,“ uvedl. Děje se to právě díky moderním medikamentům. Není tedy pravda, že by úspěšnost léčby klesala, jak dříve uvedl Deník. Naopak, stoupá. Přesto je tu jeden problém: cena léčby je astronomická.

„Jeden cyklus, který trvá většinou jeden měsíc, může stát i více než milion korun. Přitom jedním cyklem léčba zdaleka nekončí. Po úvodní intenzivní fázi, která trvá kolem jednoho roku, by měla následovat ještě léčba udržovací, doporučovaná dnes ještě po dobu alespoň dvou let,“ doplňuje profesor Hájek.

Takovou terapii ale podle něj pojišťovny většinou nezaplatí. Lékaři ji tak mohou lidem nabídnout jen v rámci klinických studií. 

Sdílení nákladů

Některé pojišťovny se ale v minulosti dohodly na tom, že se o náklady podělí s výrobci. Před dvěma lety to udělala třeba VZP. „Pokud lék prodlouží přežití pacienta z devíti na patnáct měsíců, tak léčbu za 2,91 milionu zaplatíme,“ řekl tehdy mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Pokud ale lék nezabere, musí vzít náklady na sebe výrobce. Myelom je zhoubná choroba kostní dřeně, s níž se potýká asi 3,5 tisíce Čechů.