Vědci ze vzdělávacího institutu Londýnské univerzity se v rámci rozsáhlého výzkumu zaměřili na zdraví, chování, vzdělání a poznávací schopnosti dětí narozených v prvních dvou letech tohoto tisíciletí. Do projektu, který probíhal od roku 2008 do července 2010, bylo zahrnuto celkem 11.000 dětí.

Výzkum zahrnul 11 tisíc dětí

Jedním z výstupů této studie je zjištění, že u jedináčků je o 25 procent větší pravděpodobnost výskytu nadváhy než u dětí, které žijí s jedním sourozencem, a dokonce o 30 procent větší pravděpodobnost než u jejich vrstevníků se dvěma sourozenci. Autoři studie se domnívají, že důvodem může být skutečnost, že jedináčci jsou doma méně aktivní. V některých případech za tuto bilanci mohou i příliš starostliví rodiče, kteří své jedináčky nadměrně hýčkají a vykrmují.
Výzkum podle expertů také přesvědčivě ukázal přímou vazbu mezi chováním rodičů a hmotností jejich dětí.

Také kouření rodičů škodí

Například děti, jejichž rodiče kouří nebo jsou obézní, se podle odborníků budou potýkat s nadváhou s větší pravděpodobností než jejich vrstevníci.
„Rodinné prostředí se zdá být významnějším faktorem při výskytu dětské obezity než samotné chování dětí,“ citoval server telegraph.co.uk z uveřejněné studie. Vědci také upozornili, že by rodiče neměli ignorovat „roztomilou dětskou baculatost“, která je prvním signálem, že se problém objevil a je třeba proti němu bojovat.

Ohroženy jsou více dívky

Výzkum též ukázal, že se sklon k nadváze projevuje více u dívek než u chlapců stejného věku. Téměř jedna ze čtyř dívek sledované věkové kategorie měla nadváhu, zatímco u chlapců to byl jeden ze šesti. „Ve věku pět až sedm let jsou tedy nadváhou více ohroženy dívky a jedináčci. Není zřejmé, zda zvýšené riziko zaznamenané u dívek je způsobeno vyšším příjmem potravy, nebo menší tělesnou aktivitou v porovnání s hochy…, nebo kombinací obou faktorů,“ shrnula podle zmiňovaného serveru hlavní autorka studie Alice Sullivan.