Pamatujete si ještě na vaše začátky na F1, kdy jste začala moderovat Sexy život?

Pamatuji si to velice dobře, jako kdyby to bylo včera. První vysílání bylo příšerné, během tří dnů jsem se musela stát z herečky moderátorkou, což je v podstatě nemožné.

To, že jsem herečka, mi vůbec nepomohlo, ba naopak. Také jsem od toho raději vůbec nic neočekávala, nesnažila se někomu zalíbit nebo něco dokázat a paradoxně je to jedna z věcí, které se mi profesně povedly úplně nejvíc.

Změnila se postupem času nějak témata?

Ta se nemění, stejně jako se nemění recepty. Samozřejmě se to trošku posunulo, témata jsou malinko jemnější, než byla.

Jak to?

Ta první témata byla dost kontroverzní a mně bylo na druhé straně jedno, co tam říkám, protože mě nebylo vidět. Teď nás monitoruje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a byly z toho i nějaké pokuty. Nyní tam mám tajnou lásku, seznamku a také numerologa, který podle data narození analyzuje vztahy.

Je těžké si lidi získat, aby se vám svěřovali se svými problémy nebo volali do seznamky?

Je to vždycky o tom, že když já jsem dobrá, reagují i lidi, otevřou se mi a já pak koukám jako blázen. Já jsem vlastně jedna z nich, takže nemůžu něco odsuzovat nebo ze sebe dělat něco, co nejsem. To by mi nikdo nezavolal. Je to zvláštní, ale lidé volají i na taková témata, jako je nevěra.

Takže jste trošku psycholog i diplomat. Máte nějakou praxi v těchto oborech?

To mi bylo dáno do vínku, asi proto si mě na tu práci vybrali. Jsem dost empatický člověk a hrozně ráda poslouchám a umím poradit. Nikoliv však sama sobě.

Nechci ale, aby mě lidi považovali za odborníka. Já se v televizi koukám na ty kartářky a myslím, že jsou to většinou velmi nešťastné a velmi špatně vypadající ženy. A já si tak říkám, jak se jim může někdo svěřit, když by samy potřebovaly poradit.

Jak vypadá podle vás sexy chlap?

Ten se pozná hned.

Podle čeho?

Je klidný a vyrovnaný. Když jsou chlapi moc překotní a snaží se, tak je to strašné. Pak se mi líbí, když chlap mluví poměrně potichu a není hysterický. Ta hysterie nemá se sexem taky co dělat, alespoň v mém případě. Zaplať pán bůh, už i v českých zemích začala být u chlapů samozřejmostí osobní hygiena a tyhle věci, i když ne u všech.

Pak je tam důležitý ten pohled. Když se na vás ten člověk podívá, musí vás tím pohledem probodnout. A to se nelze naučit, s tím se člověk narodí.

Máte dvě děti Annu a Adama. Svěřují se vám se svými starostmi s kamarády nebo tajnými láskami?

Naštěstí, ano. Nebavíme se o těchto věcech detailně, ale vím o tom zásadním a jsem ráda, když za mnou přijdou a řeknou mi to sami. Vím třeba přesně, kdo se líbí mému desetiletému synovi a co udělá na Valentýna. A že moje dcera, které je šestnáct, má zdravé představy o lásce a o tom citu.

Testovala jste někdy přes děti potenciálního partnera?

Říká se, že dobrý muž a otec se pozná podle toho, jak se chová k dětem… Respektive, jak ho děti přijmou.

Tak to bohužel taky nefunguje. Když ho berou děti, ale není tam ten cit nebo láska, tak je to člověku houby platné. Taky by to vůči tomu chlapovi bylo nefér, kdybych s ním byla jen proto, že má rád mé děti?!

Ten druhý případ je, že se líbí mně, a většinou se pak nelíbí dětem. Mám zkušenosti, že když maminka ztratí hlavu a vznáší se někde v oblacích a je tam někdo, kdo děti vyšachuje na druhé nebo třetí místo, tak se jim to nelíbí. Takže je to takový začarovaný kruh, buď se někdo líbí mně, nebo dětem.

Jako malá jste se věnovala krasobruslení. Vedete ke sportu i své děti?

Z Aničky jsem chtěla mít taky krasobruslařku, ale záhy jsem pochopila, že by jí to nebavilo, protože má trošku jiné zájmy. Lyžuje a snowboarduje, má takový přirozený talent na sport. Adam, ten je po mě takový urputný, co mu nejde, to se naučí. Takže ten sportuje hodně. Dělá break dance, hip hop, aikido a florbal.

A vy a sport?

Já musím cvičit, když necvičím, tak mám strašné zdravotní problémy. Právě teď jdu na trénink se svým trenérem Láďou Hirkou, jdeme do Vagonu a dáme si záda, břicho a nějaké kolo. Chodím taky do posilovny, když jsem na tom dobře, tak dvakrát třikrát týdně, pak chodím k Heleně Jarkovské cvičit na balony. Chci taky začít chodit na pilates, protože se mi hrozně líbí ženy, které to cvičí, i ty cvičitelky.

Zatím mě ale žádná neuchvátila natolik, že bych začala. Ale myslím si, že je to opravdu i ze zdravotního hlediska správné cvičení.

Na televizním kanálu Barrandov jste nedávno začala uvádět nový pořad Prominenti. Baví vás sledovat osudy slavných?

Je to taková obdoba topstaru, co se vysílá na Primě. Má tam být můj pohled na celebrity, na ty pseudostarosti, které mnohdy mají. Je ale těžké zvolit si formu, abych nikoho neurážela a nedělala si z něho moc velkou srandu, což bych ale nejraději.

Mě ten bulvár totiž přijde strašně směšný, když se píše o tom, že Iveta Bartošová má roztřepený nehet nebo že Dominika Mesárošová byla u zubaře, že má problémy se zuby. A já se u toho válím smíchy a chtěla bych to lidem podat tak, aby se smáli taky. Jinak mě ta práce moc těší, stejně jako práce v divadle.

Co hrajete?

V divadle Černá labuť teď hraji ve hře Tělo a je to o tom, jak v různých kulturách přistupují ke svému tělu a jak se s tím jeden konkrétní člověk vyrovnává.

Jak jste se k té roli dostala?

Jde vlastně o další pokračování hry Monology Vagíny. Asi si umíte představit, o čem to je. Je to výpověď několika vagín, hrají to tři herečky a já jsem do toho naskočila po Aničce Polívkové, která toho měla tehdy hodně. Je to opravdu fenomén, protože lidé to chtějí vidět podruhé, potřetí, počtvrté…

Vaše současná image je postavená na blonďaté hlavě a brýlích, které jsou mimochodem nepřehlédnutelné. Počítáte je?

Nemám je sice spočítané, ale řádově jich je už tak padesát. Ty, co mám na očích, jsou mé nejoblíbenější, protože ty vydrží všechno. Skáču v nich do moře, potápím se s nimi.

Čočky nepoužíváte?

Mám pět dioptrií, a nesnáším čočky. Na oční operaci se mi ale nechce, protože mi brýle zase tolik nevadí a navíc, co bych pak s nimi dělala? Někdo má uložené peníze v bance, já je mám v brýlích.

Navíc když mám dostatečný počet luxusních brýlí, nepotřebuji mít tolik věcí ve skříni. Stačí si vzít jednoduchou věc a tu brýlemi změnit. Brýle jsou zkrátka mojí součástí, ale spíše si vyberu ty krásné, než ty praktické.

Vždycky jsem měla ráda strašně nápadné, to vždycky vešly brýle a pak teprve Asterka, teď ale chci, aby nejdříve vešla ta Asterka a pak teprve brýle, takže ustupuji k těm méně nápadným.

Dá se na brýle ulovit chlap?

Já jsem nikdy na brýle chlapa nelovila. Chlapi říkají, že žena je v brýlích taková bezradná, ale já nosím spíše tvrdé brýle se zabarvením, ve kterých se cítím chráněná, že na mě lidi nemůžou. Typ brýlí, co nosím já, spíše muže odpuzuje.

Vizitka Jitky Asterové

Narodila se v roce 1959 v Praze, kde také absolvovala DAMU spolu s hereckými kolegy Karlem Rodenem a Ivanou Chýlkovou (se kterými se objevila i ve filmu Čas sluhů).

V 80. letech hostovala v Hudebním divadle v Karlíně a v Divadle Ungelt, v současné době ji můžete vidět na prknech divadla Černá labuť ve hře Tělo.

Před osmi lety nastoupila do rádia Frekvence 1, kde moderuje pořad o partnerských vztazích.

Kromě sportování (kondiční cvičení, posilovna, balony) se její vášní stalo i nakupování brýlí (má jich okolo padesátky).

Má dvě děti Aničku (16) a Adama (10), kteří po mamince zdědili lásku ke sportu.