Největší lékárna na českém internetu, Lékárna.cz, která sídlí v Chrudimi, zaznamenala rapidní zvýšení prodeje tablet hned po začátku konfliktu na Ukrajině. Nákupy v jednu dobu stouply až na desetinásobek.

Jód v rukou laika může být nebezpečný, zvlášť když ho bude někdo užívat v domnělé prevenci proti radiaci a v nadměrném množství. „Nedělejte to, nefunguje to takto jednoduše a je to nebezpečné kvůli riziku nežádoucích účinků,“ řekla lékárnice Kamila Horníčková.

Je určitě dobré zajímat se o aktuální dění, ale nesmíme zapomínat na sebe a na náš běžný život.
Jak přežít obavy z války se zdravou hlavou: je nutné myslet na několik věcí

Na konci února dokonce jódové tablety zmizely z lékáren, protože vystrašení lidé je vykoupili. „Patřím mezi panikáře, mám doma tři balení. Myslím, že preventivně to asi až tak neškodí a v případě radiace budu mít doma alespoň nějakou ochranu,“ přiznala šedesátiletá Jana z Heřmanoměstecka.

Avšak její úvaha je podle odborníků naprosto mylná. Jód (jodid draselný) se jako ochrana před radiací účelně používá pouze do určitého okruhu od místa jaderného výbuchu. Doporučení, kdy nasadit jódové tablety a jejich dávkování lidem v zasažených oblastech, řídí centrálně odborná autorita. Pro ostatní je preventivní užívání bez doporučení státní autority nebo lékaře nebezpečné.

Jenže lidé si myslí své a jódové tablety nakupují bez konzultace. „Zatím se na mne se žádostí o radu obrátil jen jeden pacient. Každopádně preventivní užívání jódových tabletek v této situaci nedoporučuji,“ uvedl chrudimský praktický lékař Marek Jeništa.

Podle odborníků j třeba si uvědomit, že jódové tablety nejsou v případě jaderného neštěstí žádným univerzálním „protijedem/ proti ionizujícímu záření.
Lidé kvůli válce blázní s jódem. Snadno se předávkujete, varují odborníci

„Hodně se mne ptáte na jódové tablety. Jako ochrana před radiací při použití (nedej bože) jaderné zbraně jsou v podstatě nanic,“ potvrdila na svém twitteru česká jaderná fyzička a kapacita ve svém oboru Dana Drábová.

Ochrana? Funkční bunkr 

Preventivní ochrana jódem je nebezpečná pro lidi s poruchou štítné žlázy, ale může velmi ohrozit i děti a nenarozená miminka. Do poručená denní dávka jódu pro dospělého je 150 mikrogramů a rozhodně není vhodné ji překračovat.

„Nadbytek jódu může vést k patologicky zvýšené činnosti štítné žlázy, hypertyreóze. Ta se projevuje teplou opocenou kůží, vypadáváním vlasů, zvýšenou únavností, hubnutím, třesem, neklidem, úzkostí a poruchami činnosti srdce,“ řekla Pavla Horáková, která má v Lékárna.cz na starosti poradenskou službu pro pacienty.

Dodala, že prevence před radiací nemá smysl. „Jediná ochrana je správný bunkr s funkční čističkou vzduchu a vody,“ vysvětlila.