První operaci srdce absolvovala Juliána Kohútová z Prešova už v roce 2016, kdy jí lékaři provedli plastiku aortální chlopně. O čtyři roky později jí však byla na základě zhoršení stavu srdce doporučena další operace, která dopadla dobře a po necelých dvou týdnech byla propuštěna do domácí péče k manželovi a ročnímu synovi. Po čtyřech dnech si však její manžel všiml, že nedýchá a začal boj o její mladý život.

Od té doby je Juliána v bdělém kómatu (tento druh kómatu se také nazývá vigilní kóma. Člověk je v bezvědomí, ale na první pohled může působit bdělým dojmem. Jeho pohled může dokonce bloudit po místnosti, pozn. redakce) a její syn vedle ní vyrůstá, aniž by to ona byla schopna naplno vnímat a užívat si milovaného chlapečka. Juliánin manžel se už dva roky snaží její stav změnit, ale v místních podmínkách se mu to nedaří. Jedinou naději vidí v několikaměsíční zahraniční léčbě, kterou si však nemůže rodina dovolit.

Vytoužený chlapeček a krutá rána

Na syna se Juliána s manželem oba moc těšili a když se jim narodil malý Martínek, obklopovali ho nehynoucí láskou. Rodičovské štěstí a radost z vytouženého potomka však netrvaly dlouho, jelikož necelý rok na to musela Juliána podstoupit další operaci srdce. Krátce po ní skončila v takzvaném bdělém kómatu.

close Ze svého syna se Juliána radovala necelý rok. Pak málem zemřela. info Zdroj: se svolením Miloslava Vasičky zoom_in Ze svého syna se Juliána radovala necelý rok. Pak málem zemřela.

„Kontrolní návštěva ambulance nedopadla nejlépe. Diagnostikovali jí zhoršení činnosti plastiky operované aortální chlopně a provedli další potřebná vyšetření. Na základě nepříznivých výsledků a doporučení lékařů, kterých se držela v té nejlepší víře, podstoupila dne 26. ledna 2021 druhou operaci mladého srdíčka,“ vysvětluje Juliánin manžel stav své manželky. Ta svého syna ani manžela nemůže zahrnout svou láskou už dva roky. 

Operace dopadla dobře, ale…

Necelé dva týdny od operace byla Juliána lékaři propuštěna z nemocnice do domácího léčení. „Podle doporučení lékařské propouštěcí zprávy stihla manželka už jen navštívit obvodní lékařku, aby si zajistila léky. Pak ale nastal osudný den, kdy jsem si časně ráno všiml, že manželka nedýchá,“ popisuje nejhorší ráno svého života Juliánin manžel.

Po úvodním šoku se vzpamatoval a začal dělat vše pro záchranu své milované manželky. I přes jeho silnou snahu oživit ji však Juliána vůbec nereagovala. Oživila ji až přivolaná posádka záchranné služby. Následně byla urychleně transportována do místní nemocnice v Prešově.

„Ani zde se však lékařům nepodařilo její zdravotní stav stabilizovat. Dokonce se pravidelně zhoršovala a musela být dokonce několikrát resuscitována. Od té doby je Juliána v bdělém kómatu,“ se smutkem v srdci vypráví Juliánin manžel Lukáš, kterému nezbylo nic jiného než zůstat se synem na mateřské dovolené.

Navzdory pomoci a podpory od rodiny však nedokáže své ženě zajistit tak plnohodnotnou péči, kterou by potřebovala.

Léčba existuje, ale je drahá

Její aktuální zdravotní stav vyžaduje speciální rehabilitační léčbu, která je však na území Slovenské republiky těžko dosažitelná.  K tomu, aby se Juliána mohla vrátit do plnohodnotného života k synovi a manželovi, je potřeba zásahu lékařů a rehabilitačních pracovníků ze zahraničí.

Rodina věří, že se jim podaří zajistit Juliáně takovou péči, která ji navrátí do plnohodnotného života.

„Na začátku jsme začali urgovat rehabilitační centra na Slovensku, ale byli jsme odmítnuti, protože takové pacienty nepřijímají. Byli jsme proto donuceni hledat pomoc v zahraničí. Konečně se na nás v tomto usmálo štěstí a přicházejí nám pozitivní zprávy. Víme, že je možné, aby ji přijali k intenzivní rehabilitaci ve Švýcarsku i Rakousku,“ vypráví o počáteční radosti a úlevě manžel Lukáš.

Zde však nastal další kámen úrazu, a to kvůli tomu, že pro rodinu je taková služba finančně velmi nákladná. Ani to je však neodradilo a oslovili ještě dalšího poskytovatele zdravotních služeb, a to Centrum pro funkční rehabilitaci v Krakově.

„V tomto centru se zaměřují na pacienty v bdělém kómatu, navracejí jim schopnost obnovit poškozené funkce těla a zaznamenávají pokroky již po prvním měsíci. Cena pobytu v tomto centru se měsíčně pohybuje kolem 6500 €. Jedná se však o přijatelnější alternativu oproti ostatním zařízením,“ popisuje možnosti Juliánin manžel.

Rodina prosí o pomoc

Juliánin manžel a zbytek rodiny si velmi dobře uvědomují, že se jedná o běh na dlouhou trať, ale nevzdávají se. Jsou odhodláni pro svou milovanou manželku a dceru udělat maximum. Proto založili sbírku, ve které žádají o finanční pomoc, díky které věří, že se jim podaří zajistit Juliáně takovou péči, která ji navrátí do plnohodnotného života.

Přispět je možné také prostřednictvím transparentního účtu č. SK3883300000002901971495 , na který se můžete podívat ZDE

„Věříme, že díky této léčbě bude Juliána moci opět obejmout a vychovávat svého syna a bude moci žít se svou rodinou,“ prosí o pomoc všechny ochotné lidi manžel Lukáš.

close Facebook Deník Styl je tu pro každého. info Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová zoom_in Facebook Deník Styl je tu pro každého.